Gündemi Takip Etmek | ApostonewsGündemi nasıl takip ediyorsunuz? Ya da gündemi takip ediyor musunuz? Eğer gündemi, Türkiye’de ve Dünya’da olan bitenleri takip etmekte zorlanıyorum diyorsanız bu yazı biraz işinize yarayabilir. Çünkü bu yazıda yeni keşfettiğim çok güzel bir platformdan bahsedeceğim ama önce süreci bir anlayalım istiyorum.

Yaşıtlarım ve benden sonraki yetişmekte olan nesil öncelikle televizyon izlemeyi bıraktı.

Çünkü televizyonda hem sık sık hem de uzun süren reklam aralarıyla bölünen dizi ya da filmlerden keyif alamamak iyiden iyiye can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı.

Sonra gün içinde yayınlanmaya başlanan programlar ciddi anlamda bozulmuş, seviye çok ciddi olarak düşmüştü. Evlenme programlarından, yemek programlarına kötü bir gidişat vardı. Burada kötü olan formatlar değil aslında, yani formatlarda kötü olabilir ama esas mesele formatlar değil, o formatların işlenme şekilleriydi. Ciddi anlamda sinir bozucu bir hal almaya başlamıştı.

Bu da yetmedi bir süre sonra televizyon ana haber bülteninden ibaret bir hal almaya başladı. Sadece haberleri izleyip, gündemi takip etmeye çalıştığımız bir platforma dönüştü. Fakat uzun sürmedi. O da bozuldu. Zamanla her TV kanalı ait oldu ideolojilerin ya da baskısına maruz kaldığı ideolojilerin söylenmesini istediği şeyleri söylemeye başladılar.

Oysaki biz istiyorduk ki haberi yapan kişiler tarafsiz bir şekilde bu haberleri yapsınlar, fikrimizi hangi tarafa yönlendireceğimize biz karar verelim. Öyle olmadı. Her kanal düşünmemizi istediği, inanmamızı istediği şeyleri söylemeye başladı.

Elimizde tek kalan şey olan haberlerdi o da gitti. Ve nihayetinde Televizyon bizim için tamamen bitmiş oldu.

Bence günümüzde YouTube’u ya da benzer mecraları bu kadar popüler yapan şey bu mecraların olağanüstü yerler olması değil, Televizyonların, gazetelerin, radyoların az önce söylediğim sebeplerle kendi kendilerini yok etmesi ve bizlerin yeni mecralara ihtiyaç duymasını sağlamasıdır. Televizyon yayıncılığı böyle bir sürece girmemiş olsaydı. Sansürsüz, tarafsız ve içerikten çok reklam yayınlayan bir platform olmasaydı belki de günümzde youtube bu kadar büyük bir mecraya dönüşmeyecekti.

Her neyse… Aslında başlangıçta bu durum bizim için bir sorun yaratmıyordu. Nihayetinde dizi ya da filmlere internet üzerinden, Netflix, Blu TV gibi platformlar üzerinden ulaşabiliyorduk. Fakat gün geçtikçe gündemden uzak kaldığımızı fark ettik ister istemez. Türkiye de ya da Dünya da neler olup bitiyordu, bilmiyorduk.

İnternet haber sitelerini takip etmeye başladık. Tabiki TV kanallarının bir uzantısı olanları değil de daha tarafsız olabileceklerine inandıklarımıza yöneldik ama bu seferde bizi başka sorunlar karşıladı. 

Genel olarak iki satır haber okuyabilmek için bir düzine reklama tıklamak, birbiri ardına açılan pop-up sekmeleri kapatmakla uğraşmak zorunda kaldık. İnternet haberciliği de doğru ve tarafsız bilgiyi insanlara ulaştırmak amacıyla değil, daha fazla tık karşılığında haber verme anlayışıyla faaliyet gösteriyordu. Nitekim bu da hüsran oldu.

İşte bu noktada dijitalleşen dünyada herşey bir bir cebimizdeki mobil cihazların içerisine nasıl yerleşiyorsa, habercilik de bu işe ayak uydurdu ve bir sürü application yayınlanmaya başlandı. 

Burada yine TV kanallarının ya da gazetelerin bir uzantısı olarak kendi zihniyet ve fikirlerini empoze etmeye çalışanları kastetmiyorum.

Daha çok her türden bilgiyi, haberi derlemeye yarayan, en azından okuyup kendi çıkarımlarınızı yapabilmemize olanak sağlayan alternatifleri kastediyorum.

Bu uygulamalara alternatif olarak birkaç örnek Nabız, Bundle, FlipBoard, Google News, Gather olabilr.

Bir noktaya kadar bu uygulamalar da işimizi görüyor.

Ama yine de benim gibi haberleri tek tek inceleyecek vaktiniz olmuyorsa ya da haberin önizlemesini uygulamadan okuyup devamını okuyabilmek için sizi bağlantılarla zaten sinir olduğunuz sitelere yönlendirmesini sevmiyorsanız, gündemi size özet geçen daha pratik bir haber kaynağı arıyorsanız. Bu noktada son zamanlarda keşfettiğim Aposto müthiş işime yaradı diyebilirim.

Aposto şu an için bir web sitesi ya da bir uygulama değil. Sadece bir mailden ya da o mailin seslendirildiği podcastlerden ibaret. Bu böyle kalmayacak, ilerleyen zamanlarda bir uygulamaya dönüşme durumu da olacak muhtemelen. O zaman nasıl bir durum olacak bunu zamanla göreceğiz ama şu anda gündemi kısa sürede size özetleyen çok faydalı bir haber kaynağı diyebilirim.

İster mailinize gelen maili okuyun ister podcasti dinleyin…

Her sabah saat 6:30’da mail kutunuza düşüyor ve size hem gündemde neler olup bittiğinden, hem o günün tarihiyle ilgili olarak geçmişte neler olduğundan haberler veriyor.

Ve benim sevdiğim bir özelliği de bugünün gündemine ait bir haberi verdikten hemen sonra o haberin bir öncesi varsa onuda size hatırlatıyor. Böylelikle okuduğunuz o haberin öncesini bilmiyorsanız onuda özetle görmüş oluyorsunuz.

Eğer ilginizi çekiyorsa apostonews.com adresini ziyaret edebilir ve mail listesine kaydolarak gündemde neler var, neler olup bitiyor, mailinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sizin bu konuda bir öneriniz var mı? Gündemi nasıl takip ediyorsunuz, aşağıda yorum olarak benimle paylaşın lütfen. Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.

Şimdilik gittim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder