2016'nın İz Bırakan 16 Filmi

2016 yılında izlediğim filmler içinden hoşuma giden, beğendiğim, bende iz bırakan 16 da tane filmi sizlerle paylaşacağım. 

Hadi bakalım 2016’da iz bırakan 16 film benim için hangileriymiş?

3 (Moonu)

Hint yapımı olan bu film 2016’da izleyip beğendiğim filmler arasına giren bir film oldu. Hint filmlerinde sıklıkla rastladığımız en duygusal sahnelerde bile kırıta kırıta oynama durumunu pek sevemeyen biri olarak bu filmde bu durumun az olduğunu ve aslında güzel bile sayılabileceğini söylemeliyim. Filmde başlarda biraz sıkılabiliyorsunuz yani ben biraz sıkılmıştım fakat sonrasında izlediğinize değiyor. Hint sineması için şunu eklemek zorundayım. Birkaç sene öncesine kadar hint sinemasını adam yerine koymazdım. Kötüydü. Bundan emindim. Ama bu kendinden eminliğin nereden geldiğini bilmiyordum. İçi boş bir ön yargıydı sadece. Sonra bu ön yargıyı Amir Khan’ın bir filmiyle kırdım. 2016 da iz bırakan filmler listesine dahil değil çünkü onuda çok daha önce izlemiştim ama onuda izleyin: 3 Ahmak… O filmi izledikten sonra bu Hintliler böyle bir film yaptılarsa, başka güzel filmlerde yapmış olabilirler diye bir aydınlanma yaşayarak araştırmaya başladım ve gerçekten harika filmler varmış. Bu filmlere örnekler sıralayıp bu yazının konusundan çıkmak istemiyorum ama belki hint filmleriyle ilgili de bir liste yaparım. Sadece mesajım şu hint filmlerine karşı ön yargınız varsa, olmasın. 

İçimdeki Yangın
Bu yıl içinde izlediğim filmler arasında belkide en sevdiklerimden biri buydu. 135 dakikalık bir film ve her saniyesi sizi etkiliyor. O kadar anlamlı ve sizi içine çeken bir filmdi ki bu, kesinlikle izlenmesi gereken bir film diyebilirim. Ve muazzam bir final... Finalde kelimenin tam anlamıyla dağılıyorsunuz… Çok kapsamlı bir film… İzleyin yani…

Zincirsiz
Quentin Taranti’nun bu filmi de keyifle izlenecek bir filmdir ki zaten bu filmle ilgili bir Bu Filmi İzledin mi? videosu hazırlamıştım. O videoyu izlemek istersen şuraya tıklayabilirsiniz.

Komplo Teorisi
Mel Gibson ve Julia Roberts gibi isimlerin başrolünde yer aldığı bu film biraz eski bir film ve dönemine göre iyi olsada günümüz şartlarına göre bir takım eksikleri söz konusu olabilecek bir film. Fakat benim sıkılmadan izlediğim ve beğendiğim filmlerdendi. Çünkü, bu tarz filmleri izlerken hep günümüzde de örneklerine, benzerlerine tanık olduğumuz durumlarla kıyaslıyorum ister istemez. İlgimi çekiyor. Yani böyle durumları değil elbette ama bu tarz durumları konu alan gerçekçi kurguları seviyorum.

Kaçış Yok
Genel olarak eğlenceli filmlerde izlediğimiz Owen Wilson 2015 yapımı bu filmle müthiş bir gerilim, aksiyon hatta bir drama imza atıyor. Her saniyesinde dinmek bilmeyen bir aksiyon var. Önerildiği için izlediğim bu filmi bende öneriyorum. İzlenmesi gereken bir film kesinlikle...

Barfi
Yine bir hint filmi... 2016’da ikinci kez izlediğim bu film bende yeri ayrı olan filmlerden. Aşkın konuşmaya ihtiyacı olmadığının altını çizen muazzam bir film. Çok sevimli ve samimi bir yapımdı bu ve Priyanka, canlandırdığı karakteri muazzam bir performansla canlandırmıştı.

Çok sevimli, çok tatlı kimi zamanda içinize dokunan bir karakterdi. Romantik filmleri seviyorsanız bu filmde hem romantizm, hem dram hem de komik taraflar bir aradalar.

Çelik Yumruklar
Bu bir bilimkurgu filmi. Boksör robotları ekrana getiren ve aynı zamanda güzel bir baba oğul ilişkisini ya da sonradan güzelleşen bir baba oğul ilişkisini izlediğimiz bir film. Güzel vakit geçirirsiniz izleyin bunu da…

Dünyalı
Çok enterasan bir film. Tek bir mekanda geçen ve ekrana bir grup arkadaşın diyaloglarının geldiği oldukça durağan bir film. Filmde iki şeyi beğendim birincisi hikayeydi. Başroldeki arkadaşın anlattığı hikaye… İkincisi aslında hiçbir aksiyonun olmadığı bir filmde, filmin sonuna kadar merak duygunuzun sürekli aktif olduğu, şimdi nolcak acaba falan diye sürekli bir aksiyon beklemenize neden olması… Bir yanılsamaydı bu. Oldukça durağan bir filmde kesin bir şey olacak diyerek izleyip durdum. Bu filmi illa izleyin demiyorum. Çok sıkıcı bulanlarınızda olabilir belki fakat ben beğendim ya… Düşündürdü…

Oyun
Fincher imzalı izlenesi bir film olan Oyun içinde bir Bu Filmi İzlediniz mi? hazırlamıştım. Onu da yine şuraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Mesaj
97 yapımı olan bu bilim kurgu filmini elbette o dönemin teknolojisi ve şartlarına göre değerlendirmek lazım… Yanılmıyorsam Barış Özcan’ın bahsettiği filmlerden biriydi bu, yanlış hatırlamıyorsam bu tavsiye üzerine izlemiştim. Oldukça güzel bir filmdi.

Sinyal
Sinyal, 4*4 lük bir film sayılmaz bana göre ama bilim kurgu severler için izlenebilir bir film. Farklı bir film.

Infiltrator
Son dönemde Narcos dizisi epey bir hayran kitlesine ulaşmıştı biliyorsunuz. Pablo Escobar ve o uyuşturucu kartelinin zayıflamasını ve açığa çıkmasını sağlayan bir ajanın hikayesini izliyoruz bu filmdi ve etkileyici bir film.

Hele ki Narcos’un izleyicileri arasındaysanız bunu da seversiniz diye düşünüyorum.

Ceset
Bir İspanyol gerilim filmi. Yakın çevremde bu filmi izlemesi için önermediğim kimse kalmadı sanırım. Son zamanlarda izlediğim en sağlam gerilim filmlerinden bir tanesiydi. Muhteşem bir kurguydu bana göre. Final de gerçekten şaşırttı. Spoiler verip tadının kaçırmak istemem ama siz bunu kesinlikle izleyin.

Trumbo
Trumbo. Bir biyografi filmi. Gerçek bir hikayeye dayanıyor. İçinde çok fazla aksiyon aramadan izlemek lazım. Filmde yaşananlar, karşı karşıya kalınan sansür, ötekileştirme vesaire gibi durumlar sebebiyle günümüzde yaşanan olaylarla kıyaslıyorsunuz ister istemez. Bir senaristin hikayesini izliyoruz bu filmde. Biyografi sevenler için oldukça güzel bir film. Ben gerek bir yazarın hikayesini anlatıyor olması sebebiyle, gerek günümüzde yaşananlar olayları gözümün önüne getirmesi sebebiyle çok beğendim. Finalde böyle içimin ürperdiğini, tüylerimin diken diken olduğunu hissettim. Çünkü Trumbo ve arkadaşlarının maruz bırakıldığı durumlar çok kötüydü ve ne yazık ki benzer durumları, günümüzde de hala yazarlar, gazeteciler, sanatçılar bir şekilde yaşıyorlar.

Ben Kimim
Bu da bir alman gerilim filmi. İzlediğim en iyi hacker filmiydi. Daha iyisi varsa ben izlememişimdir lütfen aşağıya bir öneri olarak yazın onu izlemek isterim. Finale gidene kadar birkaç kez ters köşe oluyorsunuz. Bu yetmiyor finalde beyin yakıyor film. Bu filmde bir başka kesinlikle izleyin diyebileceğim film oluyor böylece…

Deadpool
İzlediğim süper kahraman filmleri içinde en farklı olan buydu. Evet bir süper kahraman filmi ama aynı zamanda çok da eğlenceli bir filmdi. Bu filmin Bu Filmi izledin mi videosunu yapmıştım. Şuraya tıklayarak o videoyu da izleyebilirsiniz. Sonrada filmi izlersiniz ki hala izlemediyseniz eğer…

İşte 2016 için film listem bu şekildeydi. Bakalım 2017’de neler izleyeceğim. Aslında bir küçük spoiler verebilirim. 1 yıl sonra 2017’de izlediğim ve etkilendiğim 17 film adlı bir video çekeceğim ve ilk film 2 Ocak 2017’de izlediğim Büyük Balık filmi olacak. Onu da izleyin.

Böyle her ne kadar 16 film desem de sanırım 18 film önermiş oldum. Eğer aralarında izlediğiniz filmler varsa ya da bu listeden sonra aralarından izlediğiniz filmler olursa bu yazının altına yorumlarınızı bırakmayı unutmayın. 

Şimdilik bu kadar… 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder