Okunmayı Bekleyen Kitaplar

Ben, bir hedefe bağlanmakta hep problem yaşayan biri olarak kendime sık sık hatırlatmak zorunda kaldığım bir hedefim var. Sürekli tazeleyip, kendime bunu hatırlatsam da pek başarılı olamıyorum. Şöyle ki...

Kitaplığımdaki okunmayı bekleyen kitaplar bitmeden yeni kitap almayacağım konusunda tembihliyorum kendimi hep. Çünkü kitaplığımda okunmayı bekleyen çok kitap birikti ve dahası çok uzun zamandır bekleyenler de var. 

Sebebi de var tabi ki... Ya kitabı alırken sırf indirimde falan diye kendime hakim olmayıp almışım ve şu an için kitap aslında beni çekmiyor. O yüzden elime alamıyorum. Ya da tam ona sıra geleceği sırada yeni çıkan ya da yeni edindiğim bir kitap araya giriyor ve bu yüzünden onu / onları yine bekletmek zorunda kalıyorum falan...

Şimdi söz konusu bu okumayı hep ertelediğim kitapları belirledim. Liste bir hayli uzun fakat belki bu video kapsamında gaza gelip, hırs yapıp araya başka kitaplar sokmadan ki bu çok zor ama belki bu sefer okurum diye düşündüm.

Kitaplığımdaki okumayı uzun zamandır ertelediğim kitaplardan en azından ilk etapta okumak için 10 kitap belirledim ve bu 10 kitabı 1 Ocak'ta okumaya başlayıp 28 Şubat'ta bitirmeyi hedefliyorum. Bu benim yeni okuma hedefi denemem. Kaba bir hesapla her gün 50 - 60 sayfa okuyarak bu 10 kitabı 28 Şubat'ta tamamlayabileceğim. İki ay gibi bir süre için 10 kitap kimileri için az görünebilir ama benim için bu önemli bir rakkam. 

Özellikle de araya başka bir kitap sokamadan bu 10 kitabı okuma sürekliliğini başarabilecek miyim? Görceğiz. seçtiğim 10 kitap şu şekilde oldu:


Önümüzdeki 2 aylık süreç için 10 kitap demişken, 2017 yılında okumayı hedeflediğim kitap adedini de söyleyeyim. Doğrusu bu çok reel bir hedef olmuyor. Belki çok doğru bir şey de değil böyle hedef belirlemek bilmiyorum ama belki bu tarz mini hedefler, bu tarz uğraşlar okuma motivasyonumu artırır diye umut ediyorum. İşte bir atraksiyon olsun diye birazda... Neyse... 2016'da 50 kitap hedefi belirlemişim vikitapta ve sanırım şu anda 32 tanesini falan okuyabildim. 2017 için, 2016'da tamamlayamadığım bu 50 adetin üzerine 2017'nin 17 sini de ekliyorum ve gelecek yıl için minimum 67 kitap okumayı hedefliyorum. Yıl sonu muhteviyatında tamamlayıp tamamlayamadığımı göreceğiz...

Bu süreçteki gelişmeleri de blogumdaki yılın muhteviyatı kısmında takip edebilirsiniz. İzlediğim filmler, okuduğum kitaplar vesaire orada listeliyorum. 

Şimdilik Bitti...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder