Sinema'nın Sosyal Medya Uygulaması: Sinemia

İnternet dünyasında sinema ile ilgilenen site sayısı her geçen gün artıyor. Bu artış sektör ve sinemaseverler için oldukça olumlu bir gelişme olsa da site kalabalığı arasında hangi kaynağın gerçekten zaman ayırmaya değer olduğuna karar vermek de bir o kadar zorlaşıyor.

Son zamanlarda hiç tanımadığım ama sosyal medyada sık sık karşılaştığım bir site dikkatimi çekiyordu. Kendisi, özel bir sinema kulübünün sosyal ayağı olarak konumlanmış olsa da bu yazının konusu o kulübün özellikleri ya da sağladığı olanaklar değil. Bu yazı kendisini kulüpten tamamen soyutlamayı başarmış, tek başına var olmanın hakkını tamamen veren bir uygulama ile ilgili: Sinemia.

Sinemia.com ilk bakışta yeni nesil liste sitelerden biri gibi görünüyor. Tabii ki en büyük özelliği isminden de anlaşılabileceği gibi içeriklerinin sadece sinema üzerine oluşturulmuş olması. Sinema dediysem aklınıza sadece vizyona girecek filmlerin tarihlerini, filmin afişi ile sunan standart siteler gelmesin. Yo hayır, konu ile alakasız, yanıltıcı veya reklam yorumlar dolu sitelerden de bahsetmiyorum. Gerçek, yaşayan bir aktüel sinema sitesi. Hatta sadece siteden bahsetmek doğru olmaz, aynı zamanda uygulaması da mevcut! Resmen sinemanın sosyal medyası haline gelmiş bir uygulama bu. Linkleri de şurada:


Peki, gerçek yaşayan bir sinema uygulaması derken ne demek istiyorum? Sinemia, sinemayı sadece hafta sonu eğlencesi olarak görmekten bir adım ileride duruyor. Tanışma fırsatım olmadı ama belli ki içeriklerini üretenler (belki bu vesile ile bir tanışma fırsatı da yakalarım) hem güncel filmleri yakından takip eden hem de sinema tarihi hakkında detaylı bilgiye sahip olan insanlar. Bunların üzerine bir de sitenin eğlenceli ve pratik dili eklenince site gerçekten bambaşka bir hava yakalamış. Uzun süredir takip ettiğim yeni nesil sitelerin arasına hızlı bir giriş yaptılar.

Malum yeni dünya… Hiçbirimizin internette oyalanacak öyle uzun uzun vakti olmuyor. Bu sebeple bir müddettir liste sitelerini tercih etmeye başlamıştım. Eğlence ile bilgiyi yan yana getiren bu siteler çoğu zaman hayat kurtarıcı oluyor. Sinemia da bu anlayışı sinema dünyası üzerinde uygulamış ve önemli bir boşluğu doldurmuş. Oyuncular, türler ve dönemler hakkında çok kısa zamanda çok ilginç şeyler öğrenmeyi mümkün kılmış. “İlk Bilim Kurgu Filmlerinde Gördüğümüz 11 İcat” ve “Gülmeden Duramayacağınız, Neye Güldüğünüzü Anlamayacağınız, Saçmalığın Doruklarında Gezen 20 Absürt Komedi Filmi” listeleri, sanırım biraz da konularından dolayı benim için ayrı bir yere sahip oldular.

Üstelik site sadece liste formatında da ilerlemiyor. Sinema dünyasına dair birçok haberi de sıcağı sıcağına almak mümkün. Haberleri yazan kişilerin eğlenceli dili ve konuları Türkiye’den bakarak ele almaları, işi biraz daha keyifli kılıyor. Eee ne de olsa her toplumun farklı merakları var. Benim meraklarıma daha fazla değinen bir sitenin olması gerçekten güzel bir his.

Bu eğlenceli sinema haberlerinin yanında bir de “5 Dakika Film Arası” isimli bir bölümleri daha var. Özellikle dünya ve Türkiye gündemini yakından takip etmeye çalışanlar için sunulan bu bölüm, günün haberlerini site takipçilerine sunuyor. Sinemaya dalıp dünyanın gelişmelerinden kopmamak için oldukça verimli bir uygulama. İsmini de gerçekten zekice bulduğumu da itiraf etmeliyim. Gerçekten kısa bir film arası gibi oluyor.

İçerikler ile ilgili son bir şey daha söylemek isterim ki o da uygulamanın film müziklerini unutmamış olması beni çok mutlu etti. Öyle film müzikleri var ki neredeyse filmin kendisi kadar iyi. Çoğunuz gibi benim müzik listelerimde de hiç izlemediğim filmlerin bile şarkıları var.

Sinemia, bu konuda derdimi çok iyi anlatacak bir örneğe sahip. Sanırım herkes o masalsı filmleri kadar Wes Anderson’un müzik seçiminin de hayranıdır. O lezzetli hikâyelerine ustaca yerleştirdiği müzikler gerçekten filmlerine ayrı bir keyif katıyor. Sinemia da “Wes Anderson Filmlerinden Unutulmaz Müzikler” listesi ile benim gönlümü bir kez daha çelmeyi başarıyor. Umarım bu listelerin sayısı git gide artar.

Sitenin sahip olduğu bazı teknik özellikler var ki birini es geçmek gerçekten mümkün değil. Uygulama menüsünde yer alan “Seanslar” butonu ile şaşırtıcı derecede iyi çalışan bir film, sinema salonu ve seans arama motoruna giriyorsunuz. Yaşadığınız şehir ve ilçe bilgilerini girerek sinema salonlarına ulaşabiliyor ya da seçtiğiniz bir salonun seans bilgilerini kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Benim gibi bir filme gitmeden birden fazla sinema salonunu kontrol etmek zorunda kalan kişiler için inanılmaz bir kolaylık.

Daha önce tüm sinema salonlarının sitelerine tek tek girip, bilgileri alıp öyle karşılaştırmam gerekiyordu. Şimdi bütün bu bilgilerin tek bir site altında üstelik çok hızlı çalışan bir arama motoru ile toplanmasına gerçekten inanamadım. Açık konuşmak gerekirse arama motoru üzerinde biraz kötü niyetli testler de (seans bilgisi doğruluğu kontrolü, tüm sinema salonlarının gerçekten yer alıp almadığının sağlaması vb.) yaptım ama şahsen bir eksiklik bulamadım. Türkiye’deki bütün sinema salonlarını “eksiksiz” olarak ağlarına eklediklerini iddia eden bu site, bir içerik sitesinden çok daha fazlası olduğunu kanıtlamaya çalışıyor gibi. Bu ayrıcalıkta arka planlarında duran sinema kulübünün büyük desteğinin olduğunu da unutmamak gerekiyor tabii. Site bu desteği doğru zamanlarda ustaca kullanabilmeyi başarmış.

Detaylı ve kullanışlı seans arama hizmetinin yanında fragman ve vizyon tarihleri hizmetini de veren Sinemia uygulaması eski nesil sinema sitelerinin dönemini kapatacağa benziyor. Kim bilir belki de artık yeni bir döneme geçme vakti gelmiştir. Sinema sektörü inanılmaz bir hızla gelişiyor. Tekniği, sinematografisi, hikâyeleri ve hatta lansmanları bile git gide gelişen bir sektörün, Türkiye’de de bir anlayış farkı yaratması kaçınılmazdı. Bu hareketlilik içerisinde kimler uzun süre kalmaya devam edecek, hangi sanatçı ve oyuncular bu değişime ayak uydurabilecek, hangi haber kaynakları değişen izleyici beklentisini karşılayabilecek belli olmaz. Ama şu bir gerçek ki Sinemia, geleceğin önemli aktörlerinden biri olma konusunda oldukça iddialı. Bu iddiayı dirsek temasında bulunduğu Sinemia özel sinema kulübü ile ne kadar kuvvetlendirir ya da bu heyecanlarını ne kadar sürdürürler tahmin etmek imkânsız tabii. Bana soracak olursanız bu sitenin havasını daha yeni yakaladığını ve çok daha şaşırtıcı ve kaliteli projelerle karşımıza çıkacağına inanıyorum.

Şahsen ben, hem beklentilerimin hem de kuşkularımın büyüklüğünden olacak, gözlerim üzerlerinde, yaptıklarını yakından takip ediyorum. Ama siz şimdilik benim kadar meraklanmamışsanız, Sinemia’yı sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. Twitter, Instagram ve tabii ki Facebook sayfaları mevcut.

Herkese iyi takipler ve iyi seyirler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder