Eylül ve 1 Eylül Dünya Barış Günü

Arkadaşlar merhaba, bugün 1 eylül. Bu videoda bu ay hakkında ve bugün hakkında konuşacağız biraz. Çünkü bugün 1 Eylül ve 1 Eylül dünya barış günü…

Eylül birçok insan için önemli bir ay. Özellikle yazmayı seven insanlar daha çok seviyorlar sanırım. Bloglar eylül hakkında yazılanlarla dolup taşıyor. Eylül için bugüne kadar yazılmış birçok şiir var mesela. Açıkçası Eylül’ü bu denli özel kılan şey ne bilmiyorum. Ama bir şey var ve Eylül, özel… Yazın bitişinin, kışın başlangıcının habercisi olan bu ayın biraz hüzünlü bir yanı var gibi… Ya da bir tarafım yazmakla alakadar olduğu için ben Eylül’ün o yanını görmeyi seviyorum. Bana göre edebiyat en çok hüzünden besleniyor çünkü. Her neyse… Eylül herkes için çok farklı anlamlar ifade edebilir, sizde sizin için Eylül tanımı neyse daha doğrusu eylülün hissettirdiği neyse, aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Bugün bir başka konu için başka bir şey yapmak istiyorum. Eylül özel bir ay. Tamam. Ama 1 Eylül ekstra özel. Neden? Çünkü bugün, dünya barış günü. 2. Dünya Savaşı’nın 50. Yıldönümünde 1 Eylül günü Dünya Barış günü olarak ilan edilmiş. Daha sonra Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı dağılınca, Birleşmiş Milletler bugünü 21 Eylül’de kutlamaya başlamış. Türkiye ise hala 1 Eylül’de kutlanmaya devam eden ülkelerden.

1 Eylül 1939 yılında, Nazi ordularının Polonya’ya saldırmasıyla, ikinci dünya savaşı başlamış oldu. 8 Mayıs 1945 yılına yani Nazilerin teslim oluşuna kadar, 50 milyondan fazla insan savaşta hayatını kaybetmiş. Korkunç bir rakam bu… Bu nedenle böylesine çarpıcı bir rakamla sonlanan bu savaşın başlangıç günü olan 1 Eylül, Dünya Barış günü olarak kutlanmaya başlamıştı. Biraz tezatlık var gibi ama yine de güzel bir düşünce… Ama insan ne istiyor biliyor musunuz? Keşke bu barış, sözde kalmasa, bir güne sıkıştırılmasa… Her yerde ve her daim olsa… Ama ne yazık ki bu mümkün değil. Dünyanın herhalde dörtte üçünde hakim olan bir kaos var. Her yerde savaşlar var. Kahrolasıca terör var. Dahili ve harici bedhahlarımız var. Rant uğruna, menfaat uğruna hiçe sayılan insan hayatları var. Çok fazla şey var… Bunlara takılıp keyfimi ve keyfinizi kaçırmak istemem… Biz bu hakikati görmezden gelelim ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü beraber kutlayalım istedim sadece. Dünya barışı ile ilgili, barışla ilgili bugüne kadar söylenmiş güzel sözler var. Barış için benim söylemek istediğim şeyler var. Birşeyler söylemek isteyen insanlar var.

Bugün 1 Eylül. Eylül’ün başladığı gün bugün… Bu başlangıç gününün tüm dünya ve tüm insanlık için barışın ve iyi şeylerin başlangıcı olmasını diliyorum, kendi adıma…  Ve şunu da eklemeliyim: Ben yalnız barışsever değil bir barış savaşçısıyım. İnsanlar savaşa savaş açmadıkları sürece hiçbir şey savaşları ortadan kaldırmayacaktır. Albert EinsteinŞunlara da göz atın:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder