En Beğendiğim 10 Kitap (1)

Arkadaşlar merhaba,

Tavsiye ve Tanıtım Listeleri başlığı altında beğenip tavsiye ettiğim ya da henüz okumadığım sadece tanıtmakla yetineceğim kitaplardan yeni bir liste hazırladım. İlk videoda, ilk tavsiye ve tanıtım listesinde konumuz iyi başlangıç kitaplarıydı. İyi başlangıç kitapları olarak düşündüğüm 9-10 tane kitabı paylaşmıştım. O videoyu izlemek için şurada belirecek bildirime tıklayabilirsiniz. Bu ikinci tavsiye ve tanıtım listesinin odak noktasıysa okuyup çok beğendiğim 10 kitap olacak. Aslında ikinci listeyi blogger kitapları üzerine hazırlayacaktım fakat düzgün bir liste ortaya çıkartabilmek için, biraz daha blogger kitabı edinmek için onu biraz daha erteledim. Şimdi beğendiğim 10 kitaba geçebiliriz. Ama şunun altını çizeyim, ilk videoda olduğu gibi yine şu anda kitaplığımda yer alan kitaplar arasından seçim yapmaya özen gösterdim. Bunun dışında okuyup çok beğendiğim fakat şu an kitaplığımda olmayan kitaplarda var. Şimdilik kitaplığımdaki okuyup çok beğendiklerim arasından ilk gözüme çarpan 10 kitabı göstereceğim… Lafı çok uzatmadan ilk kitabımız…
Sultanı Öldürmek
Ahmet Ümit’in bu okunası kitabıyla ilgili bir inceleme videosu hazırlamıştım zaten. O videoyu izlemek isterseniz eğer yine aynı yolu izleyerek o videoyu izleyebilirsiniz. 

Cehennem
İkinci kitap, Cehennem… Doğrusunu söylemek gerekirse Dan Brown benim favori yazarlarımdan biri ve tüm kitaplarını okudum, beğendim. Kitapları arasında bir sıra yapacak olursam muhtemelen Cehennem 2. sırada olurdu. Ya da ikincilik üçüncülük arasında Da Vinci’nin Şifresiyle çekişirdi. Fakat ilk sırada Melekler ve Şeytanlar var… Ama dediğim gibi Dan Brown’ın genel anlamda kötü kitabı yok bana göre… Tabi ki şunu da söylemekte yarar var. Dan Brown’ı ve kitaplarını eleştirenlerde var. Mason diyenler, illuminati diyenler falan… Bildiğim kadarıyla zaten bu bağlantılarını inkar etmiyor kendisi de ama burada konu onun bu ilişkileri değil. Kitapları… Dan Brown kitaplarını benim için bu kadar beğenilir kılan tek kelimeyle kurgu diyebilirim. Ve bir yazar bir kitabında bu kadar güzel bir kurgu ortaya koyabiliyorsa beni hem bir okur hem de yazmakla alakalı biri olarak o ilgilendirir.

Vincent Konağı
Vincent Konağı, aslında blogger kitaplarıyla ilgili hazırlayacağım listede yer alacaktı bu kitap, buraya eklemeye de karar verdim. Çünkü beğenmiştim. Bu bir blogger arkadaşımın ilk romanıydı. Blogunu takip ettiğim, kalemi iyi olan bir arkadaşımdı. İyi bir kitap okuyacağımı tahmin ediyordum ama çok yüksek bir beklentimde yoktu. Belkide bu yüzden ben kitabı beğenmiştim. Bir ilk kitap için oldukça tatmin ediciydi. Sıkılmadan okumuştum.

Sahilde Kafka
Sahilde Kafka… Çok fazla söze gerek yok bence… Belki de son dönemde okuduğum kitaplar arasında beni en çok zorlayan kitap. Zorlanmak eylemini burada olumlu bir anlamda kullanıyorum. Çünkü kitap çok fazla sorgulamanızı, düşünmenizi, hikayedeki kişi ve olayları hatta zaman zaman kendi yaşamınızı didik dikit etmenize neden olabiliyor. Murakami’nin Sahilde Kafka’sı ile ilgili de bir inceleme videosu hazırlamıştım. Onunda bildirimi yukarıda…

Cehenneme Övgü
Ben düşünmeyi, böyle uzun uzun düşünmeyi seven biriyim ve beni böyle uzun uzun düşündürebilen metinleri okumayı seviyorum. Gündüz Vassaf’ın bu kitabı benim bu ihtiyacımı fazlasıyla karşılamıştı. Okudukça birçok konuda benzer fikirlere sahip olduğumuzu görmüş ve daha bir keyifle okumuştum. Belki herkese hitap etmeyebilir, herkes beğenmeyebilir en azından ama ben beğenmiştim. 

Martin Eden
Jack London’un Martin Eden’i benim için çok ayrı bir kitap. Benim için çok fazla anlamı olan bir kitap. Çünkü bu kitabı okuduğum dönemde, Martin Eden’in yaşadıklarına benzer şeyler yaşıyor ve benzer şeyler hissediyordum. Hikayenin geçtiği dönem ve benim içinde bulunduğum dönem birbirinden çok farklıydı. Fakat ortak, hissedilir şeyler, bir takım ortak duygular vardı. O yüzden Martin Eden benim için çok değerli bir kitap olarak kalacak. Hatta yeniden okumak istediğim kitaplar arasında…

Kardeşlik
Migros’ta zaman zaman indirimli kitaplar olur. Koca koca kitaplar 5 tl den satılır. Öyle bir dönemde birçok kitapla beraber Kardeşliği de almıştım. Oldukça kalın bir kitap olmasına rağmen, beni kendine bağlamış bir kitaptı. Böyle Tapınak Şövalyeri falan zaten ilgi duyuduğum okumaktan keyif aldığım bir konudur. Bu kitap bunu çok iyi işlemişti. 700 küsür sayfa ne ara bitti anlamamıştım. Ben bu kitabı iki yıl kadar önce okudum, şimdi okusam aynı etki olur mu bilmem ama o zaman bir hayli beğenmiştim. Aslında kitabın devamı da olacaktı ama olmadı. Yazar devamını yazmadı mı, yoksa Artemis yayınları ikincisini basmadı mı bilmiyorum? O zamanlar internetten edindiğim bilgiye göre bir ikinci kitap söz konusuydu ama… Son durum ne oldu bilmiyorum.

Arı Kovanına Çomak Sokan Kız
Stieg Larsson… Bu yazarın trajik bir hikayesi var… Bir üçleme kaleme alıp, yayınladığı bu kitaplar döneminin popüler kitapları arasına girsin, ama yazar kitaplarının bu başarısını göremesin… Kötü bir durum. Yanlış hatırlamıyorsam trafik kazası sonucu hayatını kaybeden yazarın, 3 kitaptan oluşan serisi genel olarak hoşuma gitmişti aslında. Şu an elimde 3. kitabı olduğu için bunu gösterdim sadece… Ayrıca serinin  devamı niteliğinde başka bir yazar tarafından 4. kitapta yayınlandı geçtiğimiz günlerde. Henüz okumadım ama okuyanlar, olumlu yorumlar yapıyorlar.

Korkma Ben Varım
Murat Menteş, çok alengirli bir anlatıma sahip. Ve bu anlatım başlangıçta biraz başınızı döndürse de adapte olduğunuz zaman bu anlatımı seviyorsunuz. Murat Menteş’in bu kitap dışında okuduğum iki kitabı daha var. Dublörün Dilamması ve Ruhi Mücerret… Üçünüde beğendim fakat favorim Korkma Ben Varım. Belkide ilk tanıştığım kitap bu olduğu için favorim budur. Çünkü diğerleride güzeldi. Bilmiyorum.

Ölüm Pornosu
Aslında Dövüş Kulübünü okumaya niyetlendiğim bir dönemde, takip ettiğim bloglardan birinde bu kitabın yasaklandığı ve toplatıldığına dair bir yazı okumuştum. Ve merak etmiştim. Sonrasında aynı blogda yasağın kalktığı ve kitabı okuduğunu beğendiğini yazmıştı yine o blogger arkadaşım. Ki Chuck Palahniuk sanırım onun favori yazarlarındandı. Yazarın adını doğru telaffuz edebildim mi acaba? Neyse, bende o merakla edinip okumuştum ve değişik bir hikayeyle karşı karşıya kalmıştım. Ve iyiydi bence. Herkese göre değil bu kitap. Adından da anlayacağınız üzere konusu herkese uygun olmayabilir. Ama güzeldi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder