En Çok Gitmek Görmek Gezmek İstediğim Yerler [Video]

Arkadaşlar merhaba

Bugün size bir anımdan bahsedeceğim ve bu anım sonrasında aldığım kararı, bu kararı uygulamaya geçirme çabamı anlatıcam. Yani ben kahvemi içerken, biraz sohbet edeceğiz.

Sanırım iki yıl kadar önce, bloğumu takip eden bir blogger arkadaşım bana yurt dışında en çok gitmek istediğim yeri sordu. Düşündüm. Nereyi yazmalıydım? Gezip görmek istediğim tabi ki birçok yer vardı fakat en çok hangisini istiyordum acaba. Ya da hangisinin olduğundan bağımsız olarak önemli olan dışarıya çıkmak, neresi olursa olsun yeni yerler keşfetmek miydi? Emin değildim. Venedik mi? Paris mi? Amsterdam, Kopenhag, Kiev, California… Tüm bu seçenekler arasında gidip gelirken çok trajik bir gerçekle yüzleştim. Dünyanın gezilip görülmesi gereken şehirlerinin başında gelen, her sokağında tarihten izler barındıran bu şehirde onca yıldır yaşıyor olmama rağmen gezip gördüğüm yer sayısı çok azdı ve bu ayıptı. Yani elbette yurt dışında gitmek, görmek istediğim çok yer vardı. Fakat insanın görmeye, öğrenmeye öncelikle yaşadığı yerden başlaması gerekmez miydi? Hele hele İstanbul’da yaşıyorken…

Sonuç olarak bu soru karşısında kendime verdiğim cevap öncelikle İstanbul’u tanımak istiyorum oldu. Fakat gelin görün ki bu konuda bir adım atamadım. iki yıl geçti üzerinden bu anlamda değişen pek bir şey olmadı. Ama neyse ki biraz gecikmeli de olsa bu konuda harekete geçmeyi başardım.

Bir araştırma yaptım. Konuyla ilgili rehber kitaplar edindim. Çeşitli web siteleri ve blogları takibe aldım. İstanbul’u gezmeyi öğrenmek için bir hazırlık yaptım. Bu, bir çeşit alt yapı çalışması oldu. Birçok bilgi edindim ve bunun sonucunda YOL adını verdiğim yeni bir video serisi fikri gelişmeye başladı. Elbette sadece İstanbul’la sınırlı kalmayacak fakat başlangıçta ve çoğunluğunda İstanbul olacak… Bu kapsamda bir günü Galata Kulesine ayırdık. Bir gün Balat – Fener – Cibali turu yaptık ve böylelikle bir başlangıç yapmış oldum.

Dediğim gibi bu gezip görmek istediğim yerleri ayrıca YOL Vlogları başlığı altında yayınlayacağım. Şimdilik biraz teknik sıkıntılar var ses sorunu vesaire gibi ama önümüzdeki günlerde onları düzeltirim.

İlk video Galata Kulesi’ydi onu izleyebilirsiniz. İkinci gezim Balat – Fener Turu videosu ise önümüzdeki Pazar günü yayınlanacak. Bir sonraki video belki Kız Kulesi olur… Yada başka bir yer…

Sonuç olarak söylemek istediğim şey bu. Yurt içinde ve yurt dışında gitmek, gezmek, görmek istediğim birçok yer var. Fakat her şeyden önce yaşadığım yeri tanımak istedim ben. Bir yabancı gibi, yaşadığım yere gitmeyi, yaşadığım yeri gezmeyi… Çünkü tarihin kalbinde yaşıyor olup, bu tarihin izlerinden bihaber olmak ayıptı bana göre ve işin aslı İstanbul’da yaşayan birçok insanında bu durumdan muzdarip olduğunu düşünüyorum.

O yüzden ben bir adım attım. Eğer sizde aynı dertten şikayet ediyorsanız. Sizde bir adım atın bu konuda bence. İlk adım olarak Takipte kalın…

Bu, Ben Kahvemi İçerken adını verdiğim ilk sohbetim oldu, bundan sonra bunu arada bir yapacağım.

Gelecek sefere görüşmek üzere, hoşçakalın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder