KİTAP  ·  AJANDA  ·  EĞİTİM  ·  YOUTUBE  ·  PODCAST  ·  BLOG  ·  INSTAGRAM  ·  İLETİŞİM

İyi Başlangıç Kitapları (1) [Video]


Merhaba

Başlıktan da anlayacağınız üzere bu bir tavsiye ve tanıtım videosu olacak. Hali hazırda hazırlamakta olduğum video programlarına ilave olarak yeni bir program daha eklemiş oluyorum. Böyle bir program serisine başlama nedenim, çok fazla karşılaştığım ‘ne okumalıyım’ sorusu? Bu ve buna benzer sorularla her karşılaştığımda kişiye, duruma, talep edilen konuya uygun kitap önerilerinde bulunmaya çalışıyorum naçizane okumalarım ışığında. fakat bu mevzuyu videolara da taşıma düşüncesi Mehmet Akif Sarı’nın da önerisiyle şekillenmiş oldu.

Kitaplara geçmeden önce iki konunun daha altını çizmek istiyorum. Birincisi bu videoların bir teması, bir konusu yani bir odak noktası olacak. Mesela iyi başlangıç kitapları, ilk kitaplar ya da blogger kitapları gibi… İkinci altı çizilesi noktaysa şu, sadece okuduğum kitapları değil, belirlediğim konuya uygun ama henüz okumadığım, fakat olumlu duyumlar aldığım için okumayı düşündüğüm kitapları da tanıtacağım. Çünkü hazırlayacağım liste hem tasviye listesi hemde benim için bir okuma listesi olacak. Ki zaten okuduğum kitaplar için halihazırda inceleme videoları hazırlamaktayım.
Yeteri kadar uzattığıma göre artık ilk listeye geçebiliriz.

Bu ilk listenin konusunu “iyi başlangıç kitapları” olarak belirledim. Neden okumuyoruz? Neden okumalıyız? Ne okumalıyız? adlı videomda bana göre başlangıç için uygun kitapların nasıl olması gerektiğiyle ilgili birkaç şey söylemiştim. Şimdi bunlara uyan kitap önerilerimi sıralıyorum.

Züflü Livaneli – Son Ada. Hem okunması gereken kitaplardan biri hemde başlangıç için rahat okunacak bir kitap. Eğer bu kitabı zaten okuduysanız. Son Ada ile ilgili inceleme videomu da izleyebilirsiniz.

İkinci kitabımız Emrah Serbes – Erken Kaybedenler. Kısa hikayelerden oluşan kısa bir öykü kitabı bu. Kolay okunan ve her mini hikayede kendimizden, daha doğrusu çocukluğumuzdan bir şeyler bulabileceğimiz bir kitap.

Alper Canıgüz – Oğullar ve Rencide Ruhlar ve Tatlı Rüyalar. Alper Canıgüz son zamanların okunası yazarlarından. Kısa olması ve kolay okunması bana göre onu iyi bir başlangıç kitabı yapmakta ve buna ilave olarak bu kitaplarda macera var, eğlence var, aşk var, cinayet var bir kurguda olması gereken herşey var.

Steinback – Fareler ve İnsanlar. Hakkında çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen değerini, anlamını kaybetmeyen kitaplar vardır. Bu onlardan biri… Bir sonraki kitabımızda aynı şekilde.  Richard Bach – Martı…

Her an, okulda, toplu taşımada, kütüphanede birinin elinde görebileceğiniz popülerliğini hiç yitirmeyen, bir klasik. Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli
Polisiye kitaplar, gerilim daima yüksek olduğu için zevkle okunan kitaplardır. Dolayısıyla hem böyle polisiye, gerilim, macera öğeleri taşıyan, hem kısa olan hemde bir Agathe Christie klasiği olan  10 Küçük Zenci’yi de listemize dahil edelim.

Eğer kitaplarla pek aranız yoksa fakat kitap okumaya başlamak istiyorsanız ve okuduğunuz bu kitabın sizi sıkmasını, sizi okumaktan soğutmasını değilde, size okumayı sevdirmesini, teşvik etmesini istiyorsanız, işte benim ilk aklıma gelen başlangıç kitapları böyleydi. Bu seçimleri yaparken kütüphanemde olanlar arısndan seçim yapmaya özen gösterdim. Aksi takdirde onlarca isim saymak zorunda kalacaktım. Umarım işe yarar.

Şimdilik bu kadar… Gelecek tavsiye ve tanıtım listesinde blogger kitaplarına yer vereceğim.  Önerdiğiniz blogger kitaplarını bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik. Hoşçakalın.Yorumlar