Bir Kitap: Son Ada


Son Ada, Zülfü Livaneli'nin 2008 yılında yayımladığı bir kitap. Vikipedia verilerine göre 2009 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı' nı kazanmıştır. "Toplumsal sorunlara gerçekçi yaklaşımını fantastik bir anlatımla yansıtmadaki başarısı nedeniyle" ödüle layık görüldüğü dile getirilmişitr.

Zengin bir adam şehrin kargaşasından kaçmak, biraz rahat nefes almak, dinlenmek için bir ada satın alır. Bir süre sonra yalnızlıktan da sıkılacağı için, tandığı insanları adaya davet eder ve adadaki hane sayısı 40'a ulaştığında bu alım sonlanır.

Bu 40 hane kendi kendilerine yetmekte ve mutlu bir hayat sürmektedir. İnsan arasındaki sürtüşmeler, anlaşmazlıklar ve diğer çatışmalar hep şehirde kalmış gibi problemsiz bir şekilde hayatlarını sürdürmektedirler.

Fakat bu güzel günler darbeci bir devlet başkanının adaya yerleşmesiyle son bulacaktır.

Son Ada, benim okuduğum ilk Zülfü Livaneli kitabıydı ve benden geçer not aldı. Livaneli'nin diğer kitaplarını da okurum. Son Ada'yı beğendim. En çok beğendiğim yanı ise finali oldu. Çünkü 'Mutlu Son' ya da 'Mutsuz Son' değildi oldukça gerçekçi bir sondu. Kitabı kapattığımda tüylerimin diken diken olduğunu hatırlıyorum. Hep kötüler mi kazanıyordu? Belki kaybettikleri de oluyordu ama ne olursa olsun her halükarda iyiler zarar görüyordu.

Son Ada kitabının yazarı Zülfü Livaneli yazar kimliğinin yanı sıra bir müzisyen, senarist, yönetmen, politikacı. Hemen hemen yirminin üzerinde kitabı var. Bugüne kadar Son Ada, Mutluluk, Bir Kedi / Bir Ada / Bir Ölüm ve Engereğin Gözündeki Kamaşma adlı kitaplarıyla ödül aldı. Bunların yanı sıra sinema alanında da birçok ödüle aday oldu, büyük çoğunluğunu kazandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder