Bir Kitap: Cehenneme Övgü


Okuduğum ilk Gündüz Vassaf kitabıydı Cehenneme Övgü. Sisteme, yaşantımıza, doğru sandıklarımıza, toplumun bir parçası olan her bireyin refleks olarak kabullendiği, kendini, davranışlarını ve yaşamını ona göre tayin ettiği kavramlara, insana, yaşama, topluma, dünyaya hatta uzaya bile eleştirel bir gözle bakan, sorgulayan metinlere ev sahipliği yapan bir kitap. Bir çok cümlede durup, ciddi ciddi düşünmenize neden oluyor.

Bazı yerde arada bırakıyor hatta. Kendi kendinize 'bu kötü, o da kötü, ee napcaz biz o zaman' diye söylenebilirsiniz hatta zaman zaman.

Son zamanlarda okuduğum dolu, sindire sindire, üzerinde bol bol düşünerek okunması gereken bir kitaptı. İyiydi.

Kitaptan Alıntılar

Resmi görevliler, birçok ülkede "seks skandalları" yüzünden istifa etmek zorunda kalmışlardır. Hiçbir yasa ihlal edilmemiştir. Hiçbir yazılı anlaşma ihlal edilmemiştir. Ama beklenmeyen bir cinsel davranış (örneğin bir bakanın bir fahişe ile cinsel ilişkide bulunmuş olması) derhal istifa ve istifanın kabul edilmesi için yeterli bir nedendir. Ancak, tarihte hiçbir hükümet, o ülkede fuhuş olması nedeniyle iktidardan düşmüş değildir. Cinsel standartlar ancak bireyler üzerinde baskı uygular.

...bizim oyumuzu ve desteğimizi kazanmak için siyasi partiler, tüketim malları satıcıları, eğlence sunucuları ve dini mezhepler bize kur yaparken, sunmak, sınırlamak ve seçimlerimizi belirlemek suretiyle asıl onlar bizi denetlemektedirler. Seçmeye karar vermekle, bizi yönetmelerini kabul etmiş oluruz. Bizim desteğimiz sayesinde servet ve güç birikimi yapanlar onlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder