Bir Kitap: Baharda Yine Geliriz


Hiç okumadığım fakat okumak istediğim yazarlardan biriydi Barış Bıçakçı...

İlk karşılaşmamızı Baharda Yine Bekleriz kitabıyla yaptık. Çok duru, sade bir kitap. Öykü sevenlerin sevebileceği türden. Bende sevdim ama belki de Barış Bıçakçı okumaya başlamak için seçilebilecek ilk kitap bu olmayabilirdi diye düşünüyorum.

Hangi kitabını okumalıyım?

Kitaptan Alıntılar

Kendi içini göremeyen orada ne rezil şeyler olduğunu bilmeyen, kendi içinden çıkamaz.

İnsanın geçmişi peşinden uysal bir köpek gibi gelse, tamam! Ama biz insanların zamanla tedirgin bir kediye dönüşme olasılığı da var. Sırtı kabarık, durmadan arkasına bakan bir kedi.

Manav, elmalı tarttıktan sonra yıkayıp bize uzatmıştı. Tam mevsimiydi. Sokaklarda dolaşıyorduk. O da bana aşık mı, bilmiyordum.

Bir kitap yazmak istediğimi söylemiştim. İçinde öyle bir cümle olsun istiyorum ki, kitabı okuyan biri o cümleye geldiğinde kitabı birden kapatıp sımsıkı göğsüne bastırsın.

Güzel bir kitap okumak ve ömrümün geri kalanını o kitabı okuduğum yerde geçirmek istiyorum demişti o. Sonra da bana dönüp sormuştu: insan güzel bir kitap okuduğu yerden nasıl ayrılabilir?

"Kendimi pek iyi hissetmiyorum. Bana bir şey olursa... Akşam iş dönüşü eve girer bakarsın," diyerek uzattığı anahtarları alırsam ona gerçekten bir şey olacakmış gibi geldi, bu yüzden almadım. Bir elim kapı kolundaydı, diğeriyle çantamı tutuyordum. Anahtarları almamak için iki geçerli neden. Üçüncü bir elim olsun istemiştim o an. Böylece üç nedenim olacaktı onu reddetmek için. Ama yaşlı dostum çok kararlıydı. Şaşırtıcı bir çeviklikle paltomun cebine bırakıvermişti anahtarları birden.
Sonra akşama kadar ikimiz de doğudan gelecek Ruslardan korkar gibi korkmuştuk ölümden.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder