Bir Kitap: Gece Uçuşu


Küçük Prens'in yazarı Antoine de Saint Exupery'nin bir başka kitabı olan Gece Uçuşu; aynı zamanda bir pilot olan ve II. Dünya Savaşı'nda da görev başında olan yazarın anılarından oluşmakta. Yazarın Küçük Prens'ten sonra okuduğum ikinci kitabı oldu bu kitap.
Güzeldi. Eh'ti... Fena değildi.

Arka Kapak
Küçük Prens'in yazarı Saint-Exupéry külliyatından ilginç bir parça, Gece Uçuşu. Roman, 1931 yılı Femina Ödülünü aldıktan sonra, 1939 yılında sinemaya uyarlandı. Sivil havacılığın kuruluş dönemi serüvenlerinden birini anlatan bu yapıt, başarılı karakter analizleri, yoğun bir dil ve şaşırtıcı bir ayrıntılandırma tekniğiyle yazılmış. Yazarının Arjantin anılarını tutkulu bir içtenlikle anlatıyor. Gökyüzünde koşuşturan uçaklara ve işine yürekten bağlı Şef Riviére'den tutun, Fabian'a kadar farklı karakterlerle ve çeşitlilik gösteren serüvenlerle merakla okuyacağınız bir roman.

Saint-Exupéry çağımızın en büyük yazarlarından biri.Gece Uçuşu'nda en şaşırtıcı unsurlardan birisi de, Exupéry'nin kendi yaşamının sonuyla, haydi biraz ipucu verelim, benzerlik göstermesi. Kaç kişi kendi geleceğini yazdıklarıyla görebilir ki?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder