KİTAP  ·  AJANDA  ·  EĞİTİM  ·  YOUTUBE  ·  PODCAST  ·  BLOG  ·  INSTAGRAM  ·  İLETİŞİM

Çay Koydum! İçelim...

"Kahramanı olmak istediğin masallar bir trajediye döndüğünde sus! Ve sessizliği karşıla... " dedi. Bu o kadar anlamsız gelmişti ki o anda bana. Sonradan anladım söylemek istediklerini.

Her insan bir masal yazıyor zihninde. Yaşamak istediği türden bir hayat masalı. Hayali ama yaşanması muhtemel bir mutluluk inşa ediyor. Tebessümlerle, kahkahalarla, aşkla dolu bir masal... Ama gel gör ki hiç bir zaman bu masalı yaşayamıyor insan. Aslında tam tersi durumları tadıyor en çok. Sonuç olarak kurup inandığı hayat bir masal; masala dönen umutların yarattığı hayal kırıklığıysa son derece gerçek ve acı verici oluyor. Ama bunun nedenini ve hesabını sorabileceğiniz bir merci de yok. Hal böyle olunca üzülmenin, ağlamanın, yakınmanın, isyan etmenin anlamı var mı? Yok!

Hayat, hep!
Hep ters köşeye savrulduğumuz bir oyun sahası. Bir şakazede olmaktan başka ihtimalimiz olmayan berbat bir şaka alanı.

Bu zorlu yolda düşebilirsin. Ama sızlanacak vakit yok kalkmak zorundasın hemen... Bunu da o söylemişti. Bir filmden alıntı yaparak "Hayat, senin tekrar ayağa kalkmanı beklemez!" demişti. Ve ben yine anlamamıştım o zaman. Şimdi anlıyorum...

O günü hiç unutmayacağıma eminim. Olgunlukla -tabi bu olgunluğun altında acı dolu tecrübeler vardı- bana öğütler veriyordu. Bense dinlemiyordum bile. Sadece  'seviyorum' diyordum. Ezberlemiş gibi 'seviyorum'.

Çaylarımız bitti ve ben boş bardağa ümitsizce bakarken 'özledim' dedim. 'özledim ve ne yapacağımı bilmiyorum.' dedim.

Kızdı. Yüzüne yansıyordu bu. Sert bakışlarını bana dikti ve "özlediysen" dedi "eğer özlediysen"... Sustu sonra. Devamı yoktu cümlenin.
Çay koydu...
İçtik...

Şimdilerde daha iyi anlıyorum. Kızmamış aslında. Buna verilecek bir cevap yokmuş sadece.

Çünkü biz insanlar haketmeyenlere değer verip, üstüne üstlük onlara sevgimizi sunup, onları deliler gibi özlüyor ve bu mantıksızlığa bir de açıklama getirmeye çalışıyorduk. Yoktu oysa...

Çay koydum şimdi;
İçelim...Yorumlar

 1. Ne diyim ..Ben çayı çok severim..Şöyle tavşan kanı kıvamında, tomurcuk kokulu muhteşem bir çay sohbeti gibi okudum..Harikasın Erdi..Seni okumayı seviyorum..
  "Çünkü biz insanlar haketmeyenlere değer verip, üstüne üstlük onlara sevgimizi sunup, onları deliler gibi özlüyor ve bu mantıksızlığa bir de açıklama getirmeye çalışıyorduk. Yoktu oysa..."
  Evet yoktu oysa...Kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Okuduktan sonra şöyle derin bir nefes aldım içimde kalan şeyler gider mi acaba diye ama nafile gitmediler.İnsan hayal kurmayı çok sever ve hep bu hayalde en sevdiğini baş köşeye oturtur,onunla sonsuza dek mutlu yaşayacağını sanır. 'hayalini kurar ' aslında.Ama bu hayal tek kişilik olduğundan sadece hayal kırıklığına uğrarsın.Gözlerini açıp gerçeği gördüğünde deli gibi sevdiğinin bu hayal kırıklıklarının tek sebebi olduğunu gördüğünde daha da hayallerin kırılır,tuzla buz olur adeta.İşte o zaman gökyüzünden yeryüzüne sertçe çakılırsın ve uzunca bir süre canın yanar ama gerçeğe dönersin.


  Şimdi... Koy da bir çay içelim :)

  YanıtlaSil
 3. ne güzel yazmışsın. En çok da hayal kurmak bir akıl ürünü ama gerçekleşmemesi fiziksel sayılabilecek derecede acı..
  çok kötü oluyor o zaman.

  yapılacak en iyi çek bir çay koymak ve düşünmemek daha fazla :)

  YanıtlaSil
 4. Hayal mi üzen yoksa umut mu? Karışık. Ama hayal üzmez. O umudu yüreklendirdiği için, umutta bizi yüreklendirir. Sonuç işte bazen hüsran olur.
  Bende açık bi çay alabilirim. :)

  YanıtlaSil
 5. yine okuyup, çok beğendiğim ama yorum yapamadığım bi yazı. İçimden kopmuş gelmiş gibi sanki

  bi çay da bana koy erdi

  YanıtlaSil
 6. :) orası öyle.

  çay güzeldir.
  bizdendir.

  YanıtlaSil
 7. bak durumda, bir çay daha alır mısın, denir sadece.
  :)

  YanıtlaSil
 8. Beyaz Sayfa: Teşekkür ederim, bunu duymak çok iyi geliyor :)

  YanıtlaSil
 9. Gözzde: Sıla' dan Vur Kadehi Usta şarkısını açıyorum şimdi; çayıda koydum :D

  YanıtlaSil
 10. Summer: Çay koyup duruyoruz da düşünmemeyi başarabiliyor muyuz? Hayır! Söylemek istediklerimi 'Kahretsin!' tercüme ediyorum o halde :)

  YanıtlaSil
 11. Uyuşuk Hayalperest: Hayal umudu yüreklendirir, umutta bizi; sonuç hüsran... Bak doğru dedin işte :)

  Çayın hazır ;)

  YanıtlaSil
 12. kırmızı başlıklı pollyanna: Olsun Polly sen gel, geldiğini belli et yeter. Şurada hep beraber çay içmek mühim olan :)

  YanıtlaSil
 13. temerrüt: Orası öyle... :)
  Bir çay da senin için o halde :D

  YanıtlaSil
 14. deeptone: Ve durum bu olunca daha çok çay alınır deep...
  :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder