O Kötü Adam Benim


Etraftaki insanları gözlemlemeyi seviyorum. Buna, ayna da gördüğüm o yabancı suret de dahil... Ve şunu çok net söyleyebilirim ki, en yakınınızdaki insanların yakınlık dereceleri, uğrayacağınız hayal kırıklıklarının şiddetini belirliyor. Bu doğru. Bu hep böyle oldu. Düşünmeye başladığımdan beri, sonuç hep bu oldu.

Her insanın bir takım yamuk yanları vardır ki bu mutlak bir gerçektir. İstisnasız herkeste vardır bu yamuk yanlar... Bende de... Onda da... Herkeste... Ama bazıları çok göstere göstere yapıyorlar. Gözleri fıldır fıldır, yerlerinde durmuyorlar. İki dudağın arasından çıkan cümleler bile birden çok kişilikli; hiç biri birbirini tutmuyor. Velhasıl bunlar bir de on numara insanım ben tavırlarıyla dolaşıyorlar ya, işin rengini değiştiren durum bu.

Bu durumu onlarla paylaşabilir, onları yapıcı eleştirmeyi deneyebilirsiniz. Deneyin. Bu seferde sizden kötü kimse olmayacaktır! Önceleri anlam veremiyordum ama şimdi... Hala anlam veremiyorum, sadece bir kabulleniş söz konusu. Umursamama ya da...

Mesela işi düşen dostluğu diye bir kavramı şu an dağarcığımıza katmak istiyorum. Selam vermez, arayıp sormaz... Senin yanında değildir bugün; çünkü işi düştüğü için bir başkasının yanındadır. Bir başka gün sana işi düşecek ve o, şu an yanında olduğu kişiden hiç tanımıyormuş gibi uzaklaşırken; kırk yıllık ahbabın, çocukluk arkadaşın, kan kardeşin, bir elmanın diğer yarısıymışçasına senin yanına gelecek. Bu karaktersiz bunu yaparken o kadar rahat o kadar doğal görünecek ki... Senin mide bulanma hızını daha da arttıracak bu durum.

Ya da söz gelimi arkadaşlık diye bir kavram da uydurayım hemen...

Bunlar da her zaman kağıt üzerinde arkadaştırlar. Yanınızdadırlar... Lafta iyi arkadaştırlar. Ama pratikte hiç yanınızda göremezsiniz. Durun bir uçurumun kenarında, sizi ilk onlar dürtecektir. Kuyunuzu kazacak kişiler bülteninde liste başıdır adları. Sözde her zaman yanınızda, her zaman size destek olacaklardır. Hikaye... Bir şey yaparsınız, hiç olmamış gibi davranırlar... İyi niyet, destek... Hepsi martaval...

Neyse.
Bu kadar şimdilik.
Bunları yazdım. Çünkü yarın bir gün kötü adam ilan edilirsem, bir not bulunsun istedim burada.
Çünkü evet! İyi karakterleri canlandıranlarsa onlar; O kötü adam da benim, kabul!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder