Sorunsalım Var!

Başıboş Saçmalıklar
12. Nüsha


İnsan oğlu kaç çeşit bilmiyorum. Sayabilecek değilim. Ne ömrüm yeter ne de mecalim...
Ancak milyarlarca ve milyarlarca insanın neden olduğu bu kaosa rağmen insan karakterlerini sınıflandırmak şaşırtacak, ağzınızı hayretten açık bırakacak derece de basittir. Çünkü insanlar karakterlerine göre ikiye ayrılırlar. Garip değil mi? 

Büyük patlamadan bu yana yer yüzün de var olan tüm insanların hesabı tutulamayacak kadar çoktur ancak siz bu karmaşayı iki grupta toplayabiliyorsunuz. 
Söylemiştim; ağzınız açık kaldı değil mi?...

Melaike Modeli
Tamamen uydurarak Melaike Modeli adını verdiğim ilk grup çok iyi bildiğimiz, hemen farkına vardığımız türdür. Bu gruba dahil insanları hemen ayırt edebiliriz. Severiz, saygı duyarız. Önemli kişiliklerdir. Ancak önemli nokta şudur ki: bu gruba dahil kişilikleri bu kadar iyi tanıyıp, şıp diye tespit edebilmemizin nedeni aslında onları çok iyi tanıdığımızdan falan değildir. Sadece, bu mertebede ki insanlara çevremizde çok sık rastlamadığımız için; karşılaştığımız anda çevremizdeki diğer insanların arasında hemen belli olurlar. Siyah gökyüzünde yanan tek bir yıldız düşünün nasıl belirgindir! Öyle işte... 

Turşu Modeli

Yine uygun taraflarım vasıtasıyla, bir zahmet uydurarak Turşu Modeli diye adlandırdığım grup ise ikinci grubumuz ve ne yazık ki o milyarlarca ve milyarlarca insanın sanıyorum ki büyük bölümünün dahil olduğu gruptur.

Bu gruba dahil kişilikleri artık gözümüz kapalı tespit ederiz. Kilometrelerce öteden kokusunu alırız. Çünkü etrafınızda ki insanoğlunun dörtte üç buçuğu bu gruba dahil olduğundan ezberlemişizdir onları. Nerede ne söyleyeceklerini, nasıl davranacaklarını, ne yapacaklarını olay vuku bulmadan dakikalar önce biliriz biz. Farkında değilsiniz ama bu grup üzerine tez yazacak, kitaplar bastıracak bilgi birikime sahipsinizdir.

En başta da dediğimiz gibi bu iki gruplandırma insan karakterlerini esas alarak yapılır. O yüzden direk söylemek gerekirse Turşu Modeli eşittir Karaktersiz İnsan Modeli'dir; ki anlamışsınızdır zaten...

Bu modelleri örneklerle uzun uzun açıklamaya gerek yok zaten hepimiz konuya dahiliz. Biliyoruz. Ama yine de bir kaç kelam edelim Turşu Modeli üzerine:

Zor ve başarısız anlarınız da, sıkıntı zamanlarınız da, tabir-i caizse kara günleriniz de o Turşu'lar etrafınızdadır ve sizinle yakından ilgilidirler; durumunuza alkış tutmak için! Düşeceğiniz anı hesaplayıp; gelişine bir vole vurabilmek için! Pis sırıtışlarıyla dünyanızı hayvanımsı duygusuzluklarının salyalarına bulayabilmek için!

Ancak gün gelir, devran döner, işler yoluna girer, bir şeyleri başarabilirseniz hepsi bir anda kaybolur. Yalnız kalırsınız. Dünün şakşakcı Turşu'ları belki de utanmayı bilecek kadar olsun insan oldukları için yüzünüze bakamıyorlardır; kim bilir...

Hal böyle olunca onlara karşı yapılacak tek şey var: Dert etmeyin.
Çünkü bu onların karakteriyle alakalı bir meseledir ve onları ilgilendirir siz dik durmaya devam edin!

Şimdi daha garip bir şey söylüyorum. Elbette sizler de bir başkasının çevresinde ki insanların dörtte üç buçuğunu oluşturan Turşu'lardansınız. Bunu da dert etmeyin.

Aynaya bakın!
İçiniz rahatsa, okuduklarınız sizi rahatsız etmemişse; gülümseyebilirsiniz...

Notun Dibi:
Kızdım!

Başıboş Saçmalıklar
12. Nüsha
Bitti


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder