Yapmak İsteyip Yapamadığınız Şeyler Yok Mu?

Yapmak isteyip yapamadığınız şeyleri yapma vakti gelmedi mi artık? Bu gidişat iyi değil ve buna bir son vermek gerekiyor.

Mesela sizin de okumak istediğiniz kitaplar var. Ama ne zamandır elinize kitap aldığınız yok. Ne zaman yeltenseniz; olmuyor öyle değil mi? Muhakkak başka bir şey, bir kişi ya da durum çeliyor aklınızı.

Oysa sizin ders çalışmanız gerekiyor, bitirmeniz gereken bir okul ya da kazanmanız gereken bir sınav var. Ya da 'ölmeden önce izleyeceğim yüz film' başlıklı listeniz de izlenecek film sayısı hala yüz ama denk getirip izleyemediniz bir türlü. Okumak istediğiniz kitapları söz konusu bile etmiyorum. Okumak istiyor, alıyor ve kitaplığınızın rafına yerleştiriyorsunuz. O kadar...

Formül çok basit aslında... Ben kendimden örnek vereyim de siz anlayın.

İzlemek istediğim filmler listesinde ki sayıyı sınav dönemlerimde erittim. Ne zaman bir sınavım olsa (ki öğrenci psikolojisi olarak sınav hazırlığı son güne kadar, hatta sınav çok erken saatte değilse sınavdan bir kaç saat öncesine kadar ertelenir) ders çalışma arzusu olmadığı gibi gerekliliği de beni terk ederken, yerine inanılmaz bir film izleme isteği geliyordu. Ya da kitaplar... Onlar da öyle. Bir ara gitara merak sarmıştım. Ve onu da sınav dönemimde öğrenmeye başlamıştım.. Bir ritüel gibiydi önce gitar çalışmaları, sonra istemeye istemeye on, bilemediniz on beş dakika ders çalışıyordum. Vicdan rahatlatmaktan başka bir şey değildi...

Bu aralar yine böyle mesela. Sınav yaklaşıyor... Bende harıl harıl film izliyorum, dizi izliyorum, kitap okuyorum, gitarla seviyeli bir ilişki sürdürüyorum, dinleniyorum... Ders... Ya ona vakit kalmıyor işte Allah sizi inandırsın...

Sözü fazla uzatmayalım. Yapmak istediklerinizi ertelemeyin. Hemen elinize bir defter, bir kitap alın. Matematiğe bakın, tarihe bakın, iktisata falan bakın. O kitapları falan görmeniz yetecektir sizi esas yapmak istediğiniz eylemlere sevk etmeye. Formül bu.

Ayrıca bu formül uykusuzluk çekenler için de birebirdir. Uyuyamıyorsanız derhal bir ders kitabı edinin. Bu kadar basit…

12 yorum:

 1. Erdicim yapmak isteyipte yapamadığım öyle çok şeyler oldu ki..Zamanın ve insanların engellediği bir çok şey..Ben engelleri aşmak istedikçe , bir engel daha koydukları …Zihnimin bana oynadığı oyunlar ve yanımsamalar..Ama artık şöyle düşünüyorum ben.. Şu hayat denilen şey aslında o kadar basit ki..Sadece neyi yapmak ve yaşamak istediğini çok iyi bilmelisin..Mutluluğun ve başarının formülü budur..Hayaller ve ümitler ayakta tutar dünyamıza renk ve aydınlık katar..Birde şöyle bir durum var ki..Sevmek çok önemli..Karşılıksız ve beklentisiz sevmek..Sadece sevmek için sevmek..
  İnsanları, doğayı,yazmayı, yaşamayı, S.O.S. i :):)sevmek gibi..
  Bu arada yazıma yaptığın yoruma sabah sabah çok güldüm, bu konuda beni lütfen düzelt ben amatörün amatörüyüm biliyorsun.. Bilgi paylaşımı çok önemlidir.

  YanıtlayınSil
 2. Mümkün olduğu kadar ertelememeye çalışırım tabi plan dahilinde olanlar ertelenebiliyor mesela interrail gibi :)
  Erteleme olmasın diye kağıda yazmak da oldukça başarılı sonuçlar elde etmeye sebep oluyor bi de onu görebileceğin yere astın mı gelde onları yapma vicdanın sesi susmaz :)

  Ayrıca Okudğun kitap oldukça güzel belirtmeden geçmemeyeyim dedim

  YanıtlayınSil
 3. üniversite üzerinden epey bi zaman geçti ama üniversite deyince sadece sınavlar geliyor aklıma, öyle iz bırakmış demek. kim ne derse desin en güzel yıllar okulu bitirip iş hayatına atıldığın o ilk yıllardır.

  YanıtlayınSil
 4. ha ha ha hep sınavın olsun.
  öle olur hep.
  sınav dönemi, başka kaçırdığımız herşey birden acilen aklımıza gelir.
  :)

  YanıtlayınSil
 5. @Beyaz Sayfa:
  Ne güzel demişsin ya "sadece neyi yapmak ve yaşamak istediğini çok iyi bilmelisin" bu ne kadar doğru bir söz.

  Ve evet insanı ayakta tutup yürümeye zorlayan dürtü ileride bir yıldız gibi parlayın insanı kendine çeken hayalleri, amaçlarıdır buna da katılıyorum.

  --
  Bakma konuştuğuma sen ben daha da amatörüm :D :D

  YanıtlayınSil
 6. @Mariposa:
  Şu kağıda yazma işinin benzerini yapıyroum bende bazen işe yarıyor :)

  Gün Olur Asra Bedel mi?
  Evet kitap güzelmiş bende okudukça fark ettim.

  YanıtlayınSil
 7. @acıdan_geçtim_güzelleştim:
  Muhakkak öyledir. Çünkü öğrenciyken okulun bitip iş hayatına başlamayı, çalışırken de okul yıllarına geri dönebilmeyi isteriz genelde. En ideali o geçiş sürecidir sanırım :)

  YanıtlayınSil
 8. @Deeptone: Hiç sorma deep kozmik şakacı burada da devreye giriyor olmalı. :)

  YanıtlayınSil
 9. Bende şuna inanıyorum Erdi, insanların ders çalışma, kitap okuma ritüelleri farklı oluyor. Kimi mesela, ertesi gün sınav var, son anda çalışıyor. Kimi çok gürültülü müzik eşliğinde, kimi tümüyle sessizlikte. Senin ritüelinde bu işte.

  YanıtlayınSil
 10. Aslında evet bu yerinde bir gözlem Aslı ama benimki anti ritüel gibi bir şey... genellikle ders çalışamamakla sounçlanıyo :D ama doğru dediğin gibi kimisi sessiz çalışır, kimisi gürültülü müzikle, kimisi içinden okuyarak anlar, kimisi elinde kitap evde gezinip sesli sesli okuyarak.. İnsanlar ne kadar farklı...

  YanıtlayınSil
 11. var ya, sınav zamanında bastıramadığım bir istek kitap okumak, film izlemek. kendimi tutuyorum ama, bir de bana sor!
  bak şimdi boşum. e hadi kitap oku, film izle. manyak mıyım da bütün gün kös kös oturuyorum :)

  YanıtlayınSil
 12. @Dimi ya hep böyle oluyor işte :D

  YanıtlayınSil