KİTAP  ·  AJANDA  ·  EĞİTİM  ·  YOUTUBE  ·  PODCAST  ·  BLOG  ·  INSTAGRAM  ·  İLETİŞİM

O Kitabı Yaşamıyorsanız; Okumuş Sayılmazsınız

Kitap Okumak Boşa Vakit Harcamak Mı Gerçekten?
Kitap okumaktan hiç haz etmeyen insanlar var. Tercih meselesi... Toplasanız zar zor 3-5 kitap okumuşlukları var sevmiyorlar kitapları. Dahası gereksiz ve boşa zaman kaybı olarak görenler de var. Tuhaf...

Oysa anlayarak ve hızlı okumanın, kendini yazarak ve konuşarak daha iyi ifade edebilmenin, diksiyonu düzeltmenin, kelime heybenizi doldurmanın ve bilgiyi artırmanın temelinde kitap okumak yok mudur? Okudukça tecrübe etmez mi insan? Bambaşka yaşamlara, olaylara konuk olmaz mı? En fantastik bir romanda bile yaşama, duygulara, bir olaya, insana ve insan ilişkilerine dair izler var. Kitap okuyarak tanık olunan her yaşam farklı bir tecrübedir. Ve bu tecrübeler kişinin düşüncelerini olgunlaştırır zamanla. Ve insanı da...

Hayata farklı bir pencereden bakabilme yollarından bir tanesidir. Ve belki de en güzelidir. İnsanlarla daha iyi ilişki kurabilirsiniz. Çünkü edinilen bu tecrübeler sonucu olgunlaşan birey; her şeyden önce düşünmeyi öğrenir. Her türlü davranışının öncesine 'düşünmeyi' koyduğunda zaten insanlar arası bir çok insani sorunun ortaya çıkışı engellenmiş olur. Sonra dinlemeyi de öğrenir, anlamayı... Zira bu önemli. Herkes birbirine anlayış gösterse, herkes anlayışta görmüş olur ve bireyler arası çatışmalara, anlaşmazlıklara bir darbe inmiş olur. Kitabın içinde ki uydurmaca gibi okuduğumuz öyküler bize insanı öğretir başlı başına. Kendimizi tanırız, karşımızdakini tanırız. En çok da buna ihtiyacımız var.

Empati... Olayları karşındakinin gözünden görebilme yeteneği diyorum ben; basit bir tanımla. Kitap okumak bu yeteneği geliştirmiyor mu sizce?

O Kitabı Yaşamıyorsanız; Okumuş Sayılmazsınız!
Ya da her şeyi bir kenara bırakın... Hiç bir faydası olmadığını farz edin.

Hafif yağmurlu bir sonbahar akşamı, pencerenin hemen yanında ki koltuğa oturup, yağmur tanelerinin camınıza dokunuşlarını dinleyerek alın bir kitabı elinize. Ama bir öğrencinin 'öğrenmek menfaati' için duygusuzca sayfalarını çevirdiği bir ders kitabı gibi değil; olayın içine girin... 

"Göteborg polisinden bir kadın memur, öğlen saat on iki buçukta, Salander'i Marcus Erlander'in odasına soktuğunda, Hans Faste, Lisbeth'le ilk defa yüz yüze" gelirken siz de o oda da olun... (1)

"Yayıma bir ok yerleştirip hızla döndüm ve sırılsıklam bir Gloss'un, gırtlağı parlak kırmızı bir çizgiyle yarılmış Wiress'ı yere yatırmış olduğunu gördüm. Okumun ucu, Gloss'un şakağında kayboldu." Katniss'in, Gloss'un şakağında kaybolan oku hemen önünüzden geçsin mesela...(2)

"Elini alışkın bir hareketle arka cebine götürdü. Fakat tam bu sırada Yusuf'un pek de dayanılacak gibi olmayan yumruğunu suratına yiyerek" yere yuvarlanırken de bizzat tanık olun mevzuya.(3)

Uzansanız o karakterlere dokunacakmışsınız ama arada ki incecik bir duvarla engelleniyormuşsunuz gibi yaşayın o anları. 

Eğer bunu bir kere tadarsanız. Artık hayatın en sıkıcı, yorucu anlarında, en bunaldığınız zamanlar da bir çıkış noktanız olduğunu hissedeceksiniz. Canınız çok sıkıldığında televizyona, bilgisayara koşmak yerine hemen köşenize çekilecek ve Lisbeth Salender'in bir sonra ki hamlesine tanık olmak için Lisbeth'in yanında ki yerinizi alacaksınız.

Özetlemek gerekirse; elinizde tuttuğunuz o yeni dünyayı yaşamıyorsanız, okumanızın bir anlamı yoktur.
Bir deneyin o halde. Ondan sonra 'kitap okumak' üzerine yeniden düşünün ve dile getirin bu yeni düşünceyi.


(1) Arı Kovanına Çomak Sokan Kız / Stieg Larsson | (2) Ateşi Yakalamak / Suzanne Collins  | (3) Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali
bu metin bu şartlar altında ölemem adlı e-kitabımda yer almaştır


Yorumlar

 1. Bu konuda çok büyük eksikliklerim var..Ve çok rahatsızım..Hep işime atıyorum suçu ama öyle değil aslında..Sabahtan akşama kadar minik minik yazıları okuyup ki bazıları okunaksız oluyor hukuki süreçler doğrultusunda son kararı vermem gerekiyor..Tabii iş bununlada bitmiyor, mevzuat, işlem adımları, ıvır zıvır bir sürü şey..İnan bana iş bitip eve geldiğim zaman veya serviste neyse işte elime kitap almak gelmiyor içimden..Blogları okumak daha keyifli geliyor…Keşke çok kitap okuyabilseydim ..Yanlış evet ama böyleyken böyle işte Erdicim..Ayrıca yazın yine mükemmel olmuş..Senin yazı uslübunu çok beğeniyorum haberin olsun canım..
  Sevgiler…

  YanıtlaSil
 2. İnsanlık hali çok kitap okuyamayabiliriz elbet. Önemli olan okumanın kıymetini bilmek bence, kitap okumak boşa vakit harcamak değil. Ki bu konuda hemfikiriz :)

  Bunu duyduğuma sevindim, çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Erdi Bey, gerçekten kitap üzerine çok güzel bir yazı olmuş.
  Kitap okumayı sevmeyen insan olur mu? Kitaba kendini tam olarak veremeyenler, dediğiniz gibi "kitabı yaşayamanların" bahaneleri.
  Bir de okuduğum kitabı görünce "bunun fili var izlesene niye okuyorsun ki?" diyen insanlar yok mu? Cevap vermiyorum böylelerine, bu düşüncedeki bir insan vereceğim cevabı zaten anlamayacak... Bu tür insanlarla aynı havayı solumaktan bile rahatsız oluyorum.

  YanıtlaSil
 4. Evet bir de o film mevzu var. Tam bazen bir kitabın beyaz perdeye aktarımı çok kaliteli de olabiliyor fakat hiç bir uyarlama kitabı bizzat okuyup tüm o sahneleri kendi zihnimizde canlandırmanın yerini alabilir mi?

  Bu önyargılarının bir sonucu. Kitaba olan ön yargıyı bir yıkıp, o tadı alsalar zaten sorun çözülür gibi :)

  Hoşgeldeniz, teşekkür ediyorum yorumunuz için :)

  YanıtlaSil
 5. çok haklısın. kesinlikle katılıyorum ve bu konuda zaman zaman yazıyorum.
  :)

  YanıtlaSil
 6. Saol Deep, sık sık yazmakta fayda var, belki bir kişiyi daha bu tada kavuştururuz :)

  YanıtlaSil
 7. aaa şiirlerimi de okuduğunu bilmiyorduum.
  :)

  YanıtlaSil
 8. Her gün bir kaç saatimi blogları okumaya ayırıyorum. Okuyorum elbet :)

  YanıtlaSil
 9. Erdi birde şöyle bir bahaneleri var :) okuyunca başım ağrıyor, pardon? bu konuda çok dertliyim ben.

  Eğer insanda Merak duygusu oluşmuşsa ondan korkma, çünkü o kitap okuyordur ve mutlaka sorar Neden diye. Her neden onu başka bir kitaba götürür..

  Bu yazının çıktısını alıp, afiş olarak bastırmak istiyorum, çok beğendim kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
 10. Heheh :D :D

  Doğru dedin Aslı, merak eden insan bir şekilde okuyan insandır desek yanlış olmaz sanırım.

  Teşekkür ederim :))

  YanıtlaSil
 11. çok beğendim :)

  YanıtlaSil
 12. Teşekkür ederim Cansu :)
  Hoşgeldin ...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder