Aşk ve Halleri Üzerine


Akan suları durduyor! O halde aşk mucizeye denk olmalı. Çok iyi bir şey olmalı o. Aşk çok mu iyi bir şey? Her şeye rağmen yaşanılabilir bir şey mi? Çoğu zaman bize getirdikleri, götürdüklerinden daha az oluyor mesela, bu da ödenebilecek bir bedel mi? Kalbe rağmen mantığı dinlemeyi çoğumuz başaramayız ve bu yüzden de aşk kapıyı çaldığında, kalp akla baskın gelir. Kendimizden asla beklemeyeceğimiz şeyleri yaparız onun uğrunda. Ve bu aptal hallerimizi aşk sarhoşluğu diye adlandırırız.

Belki aşkın kutsallığına inanıyorsunuz ve her şeye, her bedele rağmen onu yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorsunuz. Ya da acıların harmanlanmış hali gibi, gözyaşlarının tetikleyicisi gibi, belki de insanın başına gelebilecek en kötü şeymiş gibi görüyorsunuz onu. Kim bilir, emin olamıyorsun belki de... Kendi kendinze bu soru(n)ları binlerce kez düşünüp durdunuz ama işin içinden çıkamadınız, çıkamıyorsunuz... Ve muhtemelen de hiç çıkamayacaksın. Yani kabullensekte, kabullenmesekte onu ekarte etmenin ihtimali yok. O her daim hayatımızda yer alacak. Ya onu yaşayarak ya da yokluğunun acısını yaşayarak... Onu her daim hayatımızda hissedeceğiz.

Peki ya aşkın hangi hali favorileriniz arasında yer alıyor. Sizce en güzel aşk platonik olanı mıdır? Ona karşı okyanusun dalgası misali şahlanan hisler besliyor, onu gördüğünüz de kalbinizin kontrolünü yitiriyor, ama asla bunu ona belli etmeden uzaktan sevmeyi sürdürmek mi istiyorsunuz?

Ya da belki de hayalci kişiliğinizin de etkisiyle, kendinize bir dünya yaratıp; onunla olabilme ihtimallerinize sığınarak mı yaşıyorsunuz aşkı... Onun hiç bir şeyden haberi yok, belki de sizin farkınızda bile değil ama sizin içinde ona da yer verdiğiniz; ya da onun varlığı üzerine inşa ettiğiniz sayısız hayaliniz mi var? Buna da psikolojik aşk diyelim...

Realist bir birey olmanız da olası elbette. Gider konuşurum; aşk tek taraflı yaşanmaz görüşüne sahip de olabilirsiniz. Ki belki de en ideali budur.

Her daim sevilmek istiyoruz. Her kes bizi sevsin... Peki ya sevmek? Karşılıksız olduğunda bir anlam ifade ediyorsa, ve önemli olan sevilmeyi beklemeden, beklentisiz sevebilmekse; O halde neden sevdiğimiz kadar sevilmek istiyoruz. Ölçülebilirmiş gibi sevgimize karşılık sevgi isteyişimiz neden?

Çok sevdiniz. Seviyorsunuz. Ama o sizin farkınızda bile değil! Şimdi ne olacak? Sevginizi çıktığı yere gönderip hiç bir şey olmamış gibi devam mı edeceksiniz? Bu kadar basit olabilir mi? Ya da sizi seven, size sevildiğinizi hissettiren birini sevmiyorsanız ne olacak? O, onun problemi deyip geçecek misiniz? Sevildiğinizi hissetmek sizi kim bilir ne kadar mutlu ediyor oysa...

Karmaşa...
Baştan sona aşk, karmaşadan ibaret.
Bu bir işin içinden nasıl çıkılır yazısı değil. Aslında aşk üzerine, bunca çelişki üzerine, bir çelişkinin daha irdelenmesi yazısı.

Sevmek mi istiyorsunuz en çok; yoksa sevilmek mi?
Sevmenin heyecanı mı daha yaşanılası bir durum; sevilmenin verdiği tebessüm mü?
Hiç düşündünüz mü? X'in Y türünde eşitini buluyoruz da; sevmenin, sevilmek türünde eşitini matematik bulabilir mi?

Sevmek güzel olduğu kadar da kolay değil mi?
Ve insan çoğu zaman sevildiğini hissetmek istemiyor mu?

Peki ya size göre hangisi ağır basıyor?
Sevdiğiniz yer mi? Sevildiğiniz yer mi?


16 yorum:

 1. aşk karşılıklı olursa bi manası olur diye düşünmekteyim. doğal olarak sevdiğin kadar sevildiğim bi aşkı tercih ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Çok sevdim,karşılık beklemeden.Beklediğim anlarda bile karşılığını görmeyeceğini bilerek.Sevildiğimi hissetmek istediğim için belki de sevildiğimi düşündüm bilmiyorum ama sevmek çok kutsal bir duygu.Sevildiğinden emin olamazsın ama sevdiğinden emin olabilirsin.
  Ha sevmek mi sevilmek mi orası aşikar ama benim için artık şu var ki sevdiğim insan canımı yakıyorsa beni seven,her fırsatta yanımda olan ve bunu da hissettiğim insanın yanında olmayı tercih ediyorum artık.
  Ne kadar mantıklı bilmiyorum ama aşk da zaten mantık yoktur.

  YanıtlaSil
 3. Sevdiğimiz ve sevildiğimiz ikisi de olsa gerek ..Sevildiğini bilmek elbette güzel ama sevildiğini bilipte sevmemenin verdiği o saçma güven kimse de olamaz ..
  Sevmek deyince benim aklıma karşılık ilişkisi geliyor yalnız başına yaşanan aşk olmamalı ,sevmek olmamalı karşılıklı yaşandığında daha bir güzel oluyor tek taraflı acıdan başka bir şey olmamalı ,sanırım ben realistlerden olurdum :)

  YanıtlaSil
 4. İlk şunu söyleyeyim, cidden bir başkası tarafından sevilmek, güzel bir duygu. O duyguyu sömürmediğimiz sürece.
  Ve karşı taraf, yani seven. Eğer ki sevdiği kişi onu zerre kadar umursamıyorsa, parmağında oynatıyorsa, eksik kalsın böyle platonik aşk. Seviyorum işte demek salaktırdır bana göre.
  Çok zıt yönden girdim olaya ama bunlarda acı gerçek.
  Bunun haricinde, sevmek nasıldır diye birşeyler diyemem. Daha birini o tarifi kendimce tarif edecek kadar sevmedim.
  Bu sebeple sevilmek, güzel diyebilirim. Burdan şu çıkmasın, kimse ölmedi aşkımdan. Sevdiklerini belli ettiler sadece. :)

  YanıtlaSil
 5. Erdi ben ayıramıyorum. Gerçi hep sevilmeliyim diyorum, çünkü biri beni çok sevdi, öyle güzel sevdiki, zaman içinde bende aşık oldum ona. Başlangıçta hiç düşünemeyeceğim bir biçimde hemde.

  Aşkı anlatmayı ve anlamayı bıraktım artık. O yüzden diyorum ki, Aşk bir gökyüzüne çıkma ve ordan büyük bir hızla yere düşme halidir..

  YanıtlaSil
 6. @acıdan_geçtim_güzelleştim: Hepimiz onu istiyoruz da hayat bunu sağlıycak kadar adil değil bana göre. Ama umutluyuz :)

  @Gözzde: Yorumunu okuyunca geçenlerde twitterda söylediğin sözü hatırladım. Evet bizim düşünceler benziyor birbirine. Bende son aldığım darbenin ardından sevilenin sevilmenin kıymetini bilmediğini görmüş ve "sevildiğim yerin kıymetini bilcem artıkın yavv" diye tövbelere gelmiştim. :)

  @Mariposa:Herkesin hayallerini süsler bu mariposa. Yalan yok benim de senin de onunda herkesin :) Dediğim gibi... Umutluyuz :)

  @Uyuşuk_Hayalperest: Eski bir yazımda şöyle demiştim. "Talep artar, arz şımarır." İnsan sevildiğini anladığında onun kıymetini bilmiyor ve bu şımarıklıkla sonuçlanırsa önce kişinin kendisine zarar veriyor aslında.

  Sevmek güzel ama sevilmek özel; değerini bilmek suretiyle.

  @Deeptone: Oysa Sevin Dedi Tanrı :)

  YanıtlaSil
 7. Aslı:Güzel dedin Aslı. Bak bunu unutma ileri de lazım olcak bu cümle :)

  YanıtlaSil
 8. Ama haksız mıyım Erdi :) Senin sevdiğin seni sadece üzer ama seni seven seni hep mutlu etmeye çabalar yani.Onun çabalarını gördükçe sen de onu sevmeye başlarsın yani.En azından öyle olmalı ki bir hata daha yapmış olmayayım :)

  YanıtlaSil
 9. @Gözde: Haklısın haklısın da insan tecrübelerine rağmen sevmenin peşinden koşuyor sevilmeyi bi kenara itiyor :)

  YanıtlaSil
 10. Ne biçim bir şeyse artık sevmek duygusu insanı çekiyor sürekli :)

  YanıtlaSil
 11. aşk çok güzel bir duygu. Bende beklerim

  www.bakbuharika.blogspot.com

  Facebooktan takip etmek için

  http://www.facebook.com/pages/BaK-Bu-HaRiKa-DeKoRaSyOn/447201555298044

  YanıtlaSil
 12. Ah istemem bir daha Erdi :) o kadar yüksekten düşünce insanın canı fena yanıyor..

  YanıtlaSil
 13. @Gözzde: En büyük muamma :)

  @Aslı: Dimi Aslı? Allah tekrar yaşatmasın hiçbirimize...

  YanıtlaSil
 14. Aşk kesinlikle bir karmaşa..Hiç yaşamıyım daha iyi..Zaten bir gıdım varlığından yana inancım vardı..Artık o da gitti, bitti..Böyle iyidir ,iyi....

  YanıtlaSil
 15. @Beyaz Sayfa: hiç olmasa daha iyi ama o olmadan da olmuyor ki Beyaz Sayfa :s hayatı sevebilmek bile 'sevmekten' geçiyor, garip

  YanıtlaSil