Paralel Evrenler Teorisi Üzerine

bu yazıya yapılan yorumlar; bir kaza tıklaması sonucu silinmiştir.

Başlarken
Uzayın Sırları isimli kitaptan bahsetmiştim. Şu an Taşkın Tuna'nın üç kitaptan oluşan serisinin ikinci kitabını okuyorum (Uzayın Ötesi). Bitmek üzere. İlk kitabı okurken paralel evrenlere takılıp kalmıştım. İkinci kitapta da bu ilgi alaka devam ediyor. Ve tüm bunlar aklımı kurcalarken bir yandan da 'Fringe' izliyorum. Bu konuya kafamı takmamın bir başka nedeni de bu belki de.

Taşkın Tuna'nın bu kitaplarını okuyacaklara kesin tavsiyedir bu diziyi izlemeleri. Çünkü kimi yerde okuduklarınızı idrak etmenize yardımcı olurken, kimi yerde okuduklarınızla çelişip, aklınızı karıştırıp araştırmanıza ve öğrenmenize vesile oluyor.
(Ki amaçları bir kenara bırakırsak dizi güzel dizi).

Paralel Evren konusu fazlasıyla ilgimi çekip beni meşgul edince okuduklarımı, izlediklerimi bir araya toplamaya karar verdim. 

Paralel Evren Nedir?

Şu yazımda aslında bu noktadan yola çıkmıştım. İnsan için neredeyse her an; bir 'karar anı'dır. Bir karar veririz, bir seçim yaparız. Ve bu yaptığımız seçime göre önümüzde zincirleme bir 'gelecek' tepkimesi baş gösterir. Bu önümüze çıkan onlarca, yüzlerce yeni yol demektir. Sonra yeni bir seçim daha yaparız, farklı bir gelecek belirir bu kez önümüzde. Tabi ki ileriyi göremediğimizden bunun farkında olamıyoruz ama en basit tabirle bir sonra ki adımda var olacak yolları meydana getiren bir önce ki adımda seçip yürüdüğümüz yoldur...

Şimdi bir yol ayrımında, bir karar anında sizden bir kaç tane olduğunu düşünün. Siz önünüzde ki seçeneklerden birini seçtiniz, diğer siz, diğer seçeneği seçti. Siz üniversite tercihleri yaparken Ekonomi seçtiniz, paralel evrenlerden birinde ki siz Öğretmenlik okuyor belki de... Ya da okulu bırakmıştır kim bilir? Siz 'karar anı'nda ekonomi seçtiğiniz de önünüzde tercihinizle şekillenen yeni bir gelecek, yeni yollar oluştu. Diğer siz diğer tercihlerden birini yaptığında da onun önünde başka yollar, başak bir hayat şekillendi. Tıpkı şu resimde ki gibi yani...


Ya da bazen bir anı yaşadığımız da o anı daha önce de yaşadığımız hissine kapılırız; de ja vu... Peki ya birbiriyle iç içe, eş zamanlı ilerleyen evrenlerin birbiriyle etkileşimi sonucunda diğer biz'in anıları canlanmış olamaz mı? Araştırmacı yazar Ahmet Hulusi şöyle diyor;

"Beynin veritabanının derûnunda "çok boyutlu tek kare resim" vardır! Burada geçmiş ve gelecek kavramı bulunmaz. Dejavu’nun kökeninde bu derinlikle iletişim yatar. Holografik gerçeklikbunun temelini anlatır."(1)

İslam'a Göre Paralel Evrenler

"Bu evren içinde yaşayan canlıların diğer bir evrende yaşamaları mümkün olamıyorsa, öteki evrenlerin yaratılış amacı ne olabilir? Bu soruya İslam kaynaklı verilerin çoktan cevap verdiğini görüyoruz. İslami verilere göre, içinde bulundğumuz bu evrenin ismi MILK veya NASUT olarak belirtilmiştir. Bu evrenin ötesinde MELEKUT, LAHUT ve CEBERRUT alemleri (paralel evrenleri) vardır."(2)

Kur'an da yer alan ayetlere ve hadislere bakıldığında da bizim içinde olduğumuz alem dışında başka alemlerin de var olduğu belirtilmektedir.

"Şu halde hamd, göklerin Rabbi, yerin Rabbi ve alemlerin Rabbi Allah'ındır." (Casiye Suresi, 36)
Evrenimiz ve Paralel Evrenler Arasında Geçiş

Bilim insanlarının hayretle çözmeye çalıştıkları bir başka mevzu da kara delikler (black holes). İşte evrenimiz ve öteki evrenler arasında ki geçiş konusunda kara deliklerin bir tünel görevi gördüğü düşünülmekte. Evrenimizde ki kara deliklerin diğer ucundaysa ak delikler (white holes) olduğu düşünülmekte. İşte bu tünel gördüğümüz evrenle göremediğimiz evrenler arasında ki bir nevi köprü rolünü üstleniyor.

Yine İslam'a göre de "semanın görünmez kapılarından" bahsedilir. Kur'an-ı Kerim'de bahsi geçen "sema", günümüz de uzay-zaman olarak nitelendirilmektedir ve buna göre; bu "semanın görünmez kapıları" için evrenimizin ve göremediğimiz diğer evrenlerin arasında ki bir geçiş kapısı olduğunu düşünebilir.

Paralel Evren Teorisi ve Karşıt Görüşler

Elbette Big Bang Teorisi, Paralel Evrenler Teorisi, Her Şeyin Teorisi (M Teorisi)...
Hepsi birer teoridir ve hala tartışılmakta araştırılmaktadır. Ve her zaman olduğu gibi karşıt görüşler de vardır.
Paralel Evrenler ya da Çoklu Evren düşüncelerinin fantastik birer hayal ürünü olduğunu, yaratılış gerçeğini gizleme, ört pas etme çabası olarak nitelendirenler de var.

Bana Göre Paralel Evrenler

Paralel Evrenlerin varlığını düşünmek merak uyandıran bir şey. Şu anda bir başka evrende ki paralel ben!, ben bu yazıyı yazarken belki de bambaşka bir işle meşguldür. Kim bilir?

Sonuçta bir teori ve bilim insanlarının üzerinde çalıştığı, tartıştığı teoriler için yorum yapacak bilgi birikime sahip değilim. Paralel evren var mıdır? Yok mudur? Şu an için cevapsız; ancak varsayımlarla cevaplanabilecek bir sorudur.

Ama paralel evrenlerin evrenimizin tam zıttı, evrenimize zıt boyutta olduğunu düşünürsek; tıpkı madde ve anti madde gibi yani... Paralel evrenler ve evrenler arasında çok büyük farklılıklar olması gerekiyor. Bu da paralel evrenler olabilir ancak bizden bir tane daha olamayacağı anlamına geliyor bence. En "düz" mantıkla; evrenimizde ki X kişisi Y yi seçip evlenir ve Z doğar. Paralel evrendeki X ise A yı seçer ve çocuğu olmaz. Ya da A'dan D adında bir çocuğu olur. Başka bir evrende X in A ile birlikte Z yi ortaya çıkartma ihtimali oldukça düşüktür. :)

Belki bir çok evren var. Hepsinde bir hayat var. Ama her evrende bizden bir tane daha olmamalı.

Alıntı:
2: Uzayın Ötesi / Taşkın Tuna

Kaynak:
1: Uzayın Sırları / Taşkın Tuna
2: Uzayın Ötesi / Taşkın Tuna
3: ahmethulusi.org
4: kuranvebilim.com


birmilyonkalem.com ve yazarkafe.com üzerinden okumak için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder