Biraz Film İzledim | 5

Biraz Film İzledim | 5
Seçki


İzlediğim filmlerden sonra buraya notlar alıyorum. Sonra üç beş film olduğunda yayınlıyorum. Ancak biraz film izledim 3 için hazırladığım post bir yanlışlık / aptallık eseri silinince bunu bir işaret olarak düşündüm (yeniden yazmak zor geldi daha doğrusu) ve bu yazıyı kısa tutmaya karar verdim.

Son bir aydır film izleyemiyordum. Bir şeyler izleyecek vaktim olduğunda Fringe dizisini izliyordum.
(Fringe, gerçekten güzel bir dizi.)
Ve uzun bir aradan sonra dün, sessizliğimi bozdum ve sinemanın yolunu tuttum.


Başrolünü Justin Timberlake (Will Salas) ve Amanda Seyfried'in (Sylvia Weis)paylaştığı Zamana Karşı filmini izledim.


(Spoiler Olabilir, Önce filmi izlemeniz tavsiyedir.)

İnsanlar arasında 'zamanı iyi değerlendirmek gerektiği' söylenir durur. Ama hep laftadır bu. İşte filmde tam bu noktayı ele almışlar ve üzerine biraz da zenginden alıp fakire veren Zorro modeli serpiştirmişler. Bence güzel bir konu yakalamışlar. Güzel bir düşünce ancak iyi değerlendirilmemiş.

Kesinlikle izlemekten keyif alacağınız, sizi düşündürecek bir film. Daha iyi olabilirdi sadece.

Mesela son sahne de;
"8. bölge düştü! 10. bölge düştü!" gibi bir replik var; o olmasa film resmen yarım, amaçsız kalacak gibi. Hani o replik girince tam olmasa da biraz oturuyor. Sona kadar sürdürülen konu ele alınınca, sonu daha çarpıcı olabilirmiş diye düşündüm ben. Zira film bittiğinde Şukufe'nin ilk yorumu: "Işıklar yanınca bittiğini anladım, bari 'The End' yazsalarmış sonuna ya" oldu. Haklıydı. :)

Bana göre eksi yanları şöyle;
Will, Sylvia'yı kaçırdığında, trafikte bir kovalamaca başlıyor, aksiyon dorukta izliyorsunuz. Sonra peşlerinde ki polisi atlattıklarında yol bir anda bomboş kalıyor. Trafiğe ne oldu arkadaş?

Araç bilmem kaç takla atıyor. Güzelim araba heba oluyor. Ama başrollerimiz sağ sağlim çıkıyorlar, gidiyorlar. İşin ilginç tarafı arabanın üstü de açık!

Sylvia'nın aranan biri olmasına rağmen, peşlerinde zaman tutucular olmasına rağmen ve üç beş dakikalık bir zamana bile muhtaç durumdayken her an topuklular ve eteği mini elbiselerle oradan oraya koşturması da ilginç!

Ama dediğim gibi izlenebilir bir film. Kötü değil.

Onları ve bizi düşündüm filmi izlerken. Kolumuzda hayatımızın sona ereceği anı gösteren bir saat olsa, sona yaklaştıkça insan kafayı yer her halde. İyi yanı 'ecel' sizin elinizde. Başkasından zaman alabiliyorsunuz mesela. Öyle bir dünya da hiçbir şair, ömrümü ömrüne eklerim gibi bir dize yazmaz, çünkü bu mümkün orada.

Ama bir de işin öbür tarafından bakalım. Bizim de kolumuzda bir saat var ama biz görmüyoruz. Vakit dolduğunda kimseye 'abi fazla 5 dakikan var mı ya' diyemiyoruz. O yüzden zamanı iyi değerlendirmek bizim için çok daha önemli. Ne kadar zamanınız var bilmiyorsunuz sonuçta. Ya yarınınız yoksa, değil mi?

Ben on üzerinden yedi verdim.

Bu kadar...


7 yorum:

 1. Eh zaman bulursak izlenebilirmiş.,

  YanıtlaSil
 2. Fragmanını izlemiştim. Senaryo çok ilginç dimi? izlicem bu filmi, tskler Erdi.

  Fringe zaten izliyordum, iyidir..

  YanıtlaSil
 3. İzleyeceğim filmler arasında bu da vardı. Postunuzu okuduğum iyi oldu; çok sürpriz yok anlaşılan ama fikir iyi. Bu nedenle de olsa, izlenmeye değer bence:)

  YanıtlaSil
 4. @Ahu: Aynen izlenebilir

  @Aslı: İlginç gerçekten. Çok farklı ve güzel bir yaklaşım yapmışlar.

  @Silva Demirci: Evet fikir güzel. Ufak tefek şeyler dışında filmde güzel zaten, izlenmeye değer :)

  YanıtlaSil
 5. Bir ara gidip bakalım bakalım.
  Ayrıca kolumuzda öyle bir saat olsa sanırım millet gayet azar coşar yani. Kendimde olduğunu düşündüm de... Teeey teeeeyyyy :D
  Ayrıca kızma ama Şukufe olayı tek cümleyle özetlemiş :D Sen hala işaretler peşinde koş :P

  YanıtlaSil
 6. Dur İyi akşamlar demeyi unutmuşum :)

  YanıtlaSil
 7. Valla özetledi yani :D
  Saat için de "fosforlu yeşil durur aslında" demişti. :) O da senin gibi düşünmüş olsa gerek :D

  Hayırlı işler :P :D

  YanıtlaSil