Bir Kitap: Açlık Oyunları


Yine üç kitaptan oluşan bir serinin ilk kitabı; Açlık Oyunları...

Açık konuşmak gerekirse bu kitaba başlamak ümitsiz bir başlangıçtı...

Birinci tekil şahısla yazılan hikayeler bana hep itici geliyordu. Sanırım bu bende ki yıllanmış önyargının sonucuydu. O yüzden kitap seçerken buna dikkat eder çok okumak istediğim kitapları bu sebepten ötürü almaz, okuyamazdım. Ne kadar anormal bir durum olduğunun farkındayım ama söz konusu ben olunca; kime göre anormal sorusunu irdelemek gerekiyor... :)

Neyse...
Kitaba başladıktan sonra 'bu kez olcak, bu kez okuycam' gibi otozorlamalarla itekleye itekleye yüz sayfa kadar okudum. Ama içimden gelmiyordu. Yazdığım can sıkıntısı bültenlerinden birinde de bu kitaptan bahsetmiştim ve şöyle bir ifade kullanmıştım; "Hikaye aklıma survivor'ı getiriyor. Sanki arka sayfadan Acun çıkıp şimdi reklamlar falan diycek..."
Aynen öyle bir durum vardı. Kitaba odaklanamıyordum.

Sonra Dizüstü Edebiyat serisinin iki kitabını aldım. Normalde okuduğum bir kitabı yarıda bırakmayı sevmem, bırakmamaya çalışırım ama baktım durum vahim, daha fazla zorlamamaya karar verdim. Açlık oyunlarını yarıda bırakıp aldığım iki Dizüstü Edebiyat kitabını okumaya başladım. Bu kitaplarla ilgili yorumlarımı bir başka yazıda yapacağım için burada belirtmiyorum ancak olay şu ki; bu kitapların bende tek etkisi birinci tekil şahıslı anlatıma karşı tutumumun biraz yumuşaması oldu. Ve iki kitabı bitir bitirmez Açlık Oyunları'nı tekrar aldım elime. Sonuç bir solukta okudum bitti. Gerçekten güzel bir kitapmış meğer. :)

...
Arka kapaktan;
'Bu kitaba o kadar bağımlı kaldım ki, yemeğe çıktığımda bile kitabı yanımda taşıdım ve masanın altında okumaya devam ettim. Hikayesi beni birçok gece uykusuz bıraktı çünkü bitirdiğimde bile, yatakta bu kitabı düşünmeye devam ettim. Açlık Oyunları kesinlikle büyüleyici.'
—Stephenie Meyer

'Elimden bir türlü bırakamadım… Bağımlısı oldum.'
—Stephen King

Kazanmak ün ve talih, kaybetmek ise kesin ölüm anlamına gelir. Bu oyunun galibinin karnı doyacak, kaybeden ise ölümle tanışacak. Açlık oyunları başlasın!

...
Taşkın Tuna'nın kitaplarını okuyorum şu anda. Onlar biter bitmez serinin ikinci kitabı Ateşi Yakalamak'ı okuyacağım.

Fantastik kitaplar hoşunuza gidiyorsa kesinlikle tavsiyedir. 

Ayrıca Açlık Oyunlar'ı 2012'de beyazperde de! Bekliyoruz...
Bu yazıyı
birmilyonkalem.com ve yazarkafe.com
üzerinden okumak için tıklayın.

13 yorum:

 1. okudum bu seriyi :) beni bu kitapları almaya iten kişide King'in yorumuydu zaten :)

  fantastik filmler ve kitapları severim. begenndinmi dersen. bilmem ( seinde dedigin gibi ) bir solukta okudum bitti işte :)

  YanıtlaSil
 2. erdi hayal kırıklığına uğramış bulunmaktayım, benim en çok sevdiğim seridir bu kitap, kendini sıkıp üç seriyide okumanı tavsiye ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. @Aslı: Bende de kitaplar ve filmlerde fantastik tür daha ağır basar. Bir solukta okuduk :)

  @Dürr-i Yekta: Zaten kötü demedim ki :) Beğendim, kalan iki kitabı da okuyacağım elimde ki kitaplar bitince... Tavsiyeni aldım :)

  YanıtlaSil
 4. ama bak yarıda bıraktım demişsin, :)

  YanıtlaSil
 5. erdiii ben yazının son kısmını atlamışım pardon ya :))))) bugün çok çalıştım galiba, neyse gidiyorum zırvalamadan :))

  YanıtlaSil
 6. Bu zamana dek okuduğum fantastik kitap sayısı bir elin parmağını geçmez. Lakin bu kitap bende büyük bi' değişim yarattı. Sanıyorum ben, anlatımını sevdim en çok. Müthiş bi' akıcılığı var, bırakmaya kıyamıyor insan. Ve soluk kesiyor, ha şimdi ha birazdan derken...

  Birinci tekil şahıslara alışmanız faydanıza olacaktır bence. Zira olayı yaşayandan daha iyi kimse anlatamaz benim gözümde. =)

  Ayrıca söylemeliyim ki kitap okuma azminize hayran kaldım. Birkaç kitap bırakma talihsizliğim sonrası ben, tıpkı sizin birinci tekil şahıs takıntınız misali, kötü her durumda kötüdür takıntımdan dolayı asla yeniden okumayı denemedim o kitapları. Oysa zamanla neler değişiyor, kötüler de değişebilir belki...

  Bu anlamda, bu incelemenize ve size teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. ben çok çok çok beğenmiştim. bu serinin hemen ardından MİLENNIUM ÜÇLEMESİNİ okudum , muhteşem , ondan sonra okuduğum hiç bir kitabı tam manasıyla beğenemedim maalesef. tavsiye ederim.

  Kahve Dükkanı'ndan sevgiler...

  YanıtlaSil
 8. Ben hiç kasmıyorum. Kitabın ilk beş sayfası çekerse beni devam ediyorum. Keyif vermezse bal gibi yarım bırakıyorum :)

  YanıtlaSil
 9. @Dürr-i Yekta: Bir an kendimden şüphelendim acaba kitabı beğenmemişmiydim diye :D

  @Sheydosh: Olayı yaşayandan daha iyi kimse anlatamaz doğru bir tespit kısmen. Neyse ki artık o kadar sıkılmıyorum birinci tekil şahsı da seviyoruz :D

  Ben de teşekkür ederim yorumunuz için. Hoşgeldiniz :)

  @Leyla'nın Kahve Dükkanı: Milenyum üçlemesini ben de okudum ve gerçekten güzel bir seriydi. Eğer bu tarz kitapları seviyorsanız Dan Brown kitapları okudunuz mu diye sorma gereği duyuyorum? :D

  @Ahu: Hehe dert yok tasa yok en güzeli :P :D

  YanıtlaSil
 10. kuzenim de bu kitabı okuyo okuduktan sonra deliler gibi ağladığını duyuyorum alırken ağlamak ta cabası :))))

  YanıtlaSil
 11. @sarı vosvos: Haklı çünkü çok duygusal yerler var :D

  YanıtlaSil
 12. ben 3. kitapta kafayı yedim resmen. psikolojim bozuldu ya

  YanıtlaSil
 13. Polly bu yorumundan sonra daha bi merak ettim :)

  YanıtlaSil