Öseyeme!


Öseyeme!

Yine bir sınav sonrası…

LYS ve Okul Sıraları’nda değindiğim gibi şu süre mevzuna mantıklı bir açıklama bulamadım; bulamayınca yazma hissine engel olamıyorum maalesef.

LYS! İki oturum; edebiyat(85 dk.), coğrafya(35 dk.)

Saat 10.00 itibariyle sınav başladı. 10.50’de bitti. Bu şu anlama geliyor. 11.25’e kadar boş boş otur, uyu… 35 dk. boş boş beklemek ne demek ya… O, 35 dk. geçtikten sonra; bir gözümde daldığım rüyanın en çarpıcı sahneleri, diğer gözümde artık çift çift görmeye başladığım soru kitapçığından seçmeler… Hadi yap yapabilirsen!

Ya hu; kopya muhabbeti bitti, şifre dalgası geçti. Eeee artık cevaplar ‘rüya canlı yayınlarında mı?’. Niye uyutuyosunuz milleti. Esnemekten gözlerim yaşardı bir ara.

Tamam, bu yeni sistem gerçekten güzel. Kitapçıklar ayrı vs. Tamam da bari süresi az olan coğrafya sınavını önce yap erken bitenin çıkma şansı olsun.

Sınavın özeti şu şekilde oluyor;

Saat onda sınav başlar; on elli de edebiyat sınavı biter; on bir yirmi beşe kadar uyunur, rüya görülür; on bir yirmi beşte uyanılır; kızaran ve yaşaran gözlerle çift görmeye başlanan kitapçıktan coğrafya soruları okunur; cevaplanmaya çalışılır; yirmi dakika sonra sınav biter; ‘çok şükür’ dersin; ama çıkamazsın! Son on beş dakika çıkılmaz kuralına takılmamak için yirmi dört soruluk coğrafya testini yirmi dakikada yapmanız gerekmektedir.

Oysa ilk sınav coğrafya olsaydı;

Saat onda sınav başlar; onu yirmi geçe coğrafya sınavı biter; on otuz beşe kadar beklenir; ama otuz beş dakika beklemektense on beş dakika beklenir; uyunmaz, rüya görülmez, motivasyon dağılmaz; on otuz beşte edebiyat sınavı başlar; on bir yirmi beş te de edebiyat sınavı biter; ‘çok şükür’ dersin ve sınavdan çıkarsın.

Kısa ve kaba bir özet;
Of poff yani…

Sn. öseyeme nedir bu?
Sistem

Sistem tabi ya…
Seviyoruz onu…
Love The System!
O derece…

Neyse…
Anektod
Sezar der ki “Veni, Vidi, Vici…”
Sistem de “Beni, Bizi, Sizi…” biraderSaygılar bizden!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder