Bütün Öğretmenlerin Öğretmenler Gününü Kutlamıyorum!
Bugün 24 Kasım, 1928’te Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin başöğretmenliğini kabul edişinden beri öğretmenler günü olarak kutlanan 24 Kasım bugün…

Aslında birkaç ay öncesinden beri bugünle ilgili, bugüne özel bir video hazırlamak için düşünüyordum fakat son günlerdeki yoğunluktan dolayı fırsat bulamadım bunu yapmaya ama yine de öğretmenler günü için, birkaç şey söylemeden edemedim.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü ve ben bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlamıyorum. Bunu yapamam. Eğer bunu yaparsam çok büyük haksızlık etmiş olurum. Çünkü, bakın öncelikle mesleği düşünelim. Öğretmenlik. Toplumda ‘iyi meslek’ olarak bilinen mesleklerden… Tıpkı polislik gibi ya da doktorluk gibi ya da avukatlık gibi…

Ama bence, ne yazık ki öğretmenlik iyi bir meslek değil. Polislikte değil. Doktorluk ya da diğer iyi meslek olarak bilinen mesleklerde iyi meslekler değil.

İyi olan şey, iyi olması gereken şey insanlık… Bizim öğretmenlik mesleğini ‘iyi meslek’ olarak tanımlamamızın nedeni insanlığı iyi olan bireylerin bu mesleği yapmış olmaları ve bizim onların hikayelerini okumamız, duymamız. Hatta böyle insanlara rastlama şansını yakalamamızdır.

Kötü bir insan öğretmen olup kötü şeyler yaptığında, ya da o kötü insan polis olup görevini kötüye kullanıdğında ya da bir doktor ya da diğerleri işte… O mesleğe salt ‘iyi’ diyemeyiz bana göre. Özellikle günümüzde o kadar akıl almaz, o kadar yok artık dedirten haberleri duyarken…

O yüzden bugün 24 Kasım Öğretmenler günü ve ben bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlamıyorum. Bunu yapamam. Eğer bunu yaparsam çok büyük haksızlık etmiş olurum.

Bizim öğretmenlik mesleğini ‘iyi meslek’ olarak tanımlayıp, aklımıza bu şekilde kazımamızı sağlayan, önce iyi insan sonra iyi öğretmen olanlara… Filizlere… İlkerlere… Yeşimlere… Fatmalara… Gülnihallere…  Bütün öğretmenlerin değil, böyle öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olmalı bence. İyi ki varlar…


no image
İhtiyacınıza en uygun kredi seçeneklerini, en cazip faiz oranları ile sizlerin karşısına çıkartan Kredi Denizi, gelir ihtiyacının doğduğu son dönemlerde pek çok kişi tarafından rağbet görüyor. Düşük faiz oranları ile müşterilerin ödeme gücünü zorlamayan kredi türlerine siz de artık kolaylıkla Kredi Denizi üzerinden ulaşabilecek ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz. Tek tıkla ulaşabilir ve kendinize en uygun ödeme planını hazırlayarak geri sayıma başlayabilirsiniz. Unutmayın online süreçte, size destek olan ve kredi konusunda pratik çözüm önerileri sunan tek danışmanınız Kredi Denizi. Online adres üzerinden buraya tıklayarak gerekli konuda bilgi edinme şansı elde edebilirsiniz. 

Kredi Denizi'nin Sağladığı Katkılar Nelerdir? 

Tüm bankacılık işlemlerini ve kredi alımı aşamasında gereken prosedürü, siz değerli müşterileri için pratik bir şekilde hallederek kolaylık sağlayan Kredi Denizi, bünyesinde geri ödeme imkânları bakımından en esnek şartlara sahip olan kredi seçeneklerine yer veriyor. Üstelik sistem üzerinde devlet desteklerinden hibe ödemelerine, tüketici kredilerinden Mortgage kredilerine kadar daha pek çok detaylı kredi türleri hakkında bilgi elde edebilmek mümkün oluyor. Tek tek bütün bankaların online sitelerini gezerek bilgi elde etmek, karşılaştırmak gibi sizi yorucu ve zaman alıcı işlerden alıkoyan Kredi Denizi ile siz de hemen bankaları kıyaslayarak kendinize en uygun finansal kuruluşu belirleyebilirsiniz. 

Örneğin; Banka çemberi arasından DenizBank'ın sunduğu imkânlardan yararlanmak istediğinizi varsayalım. Bunun için öncelikle DenizBank'a ait tüm ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerini karşılaştırabilir ve karşınıza çıkan faiz oranları arasında bir kıyaslamaya gidebilirsiniz. Böylelikle hem ihtiyacınıza yakın kredi türünü belirleyebilecek hem de bütçenize uygun kredi seçeneğine daha kolay şekilde kavuşmuş olacaksınız. Dilerseniz öncelikle bankaya ait taşıt veya konut kredi türlerinden birisini seçtikten sonra, hesaplama yapabilir ve böylelikle ödemeniz gereken anaparanın yanı sıra aylık ve toplu bazda faiz tutarınızı öğrenme imkânı da yakalayabilirsiniz. Kredi Denizi ile tüm ödeme süreçleri online ortamda işlenir. Buraya tıklayarak tüm gelir ihtiyaçlarınız için aklınıza takılan sorulara cevap bulabilir ve böylelikle kredi başvuru sürecine dair daha tedbirli hareket edebilirsiniz.
Bir Ulusun Ağladığını Gördüm

O kasım gününü kovalayan günlerde ne yaptığını, ne yapacağını bilmeyen deliler gibiydik. Mavi boşlukta ışıl ışıl yanan güneş yerini karanlık bir göğe bırakmıştı. Puslu bir sabahın yarı aydınlığında, Atatürk, bir daha dönmemecesine İstanbul'u bırakıyor, Başkente, Ankara'ya gidiyordu. İstanbul, caddeler boyunca onun yoluna dökülmüştü. Yüzler yine solgun, yine bitkin, yine şaşkın, oysa bir çok şeylerle dolu bir bekleyiş içindeydi. İstanbul'lular mutlu geçmişlerinin son gününü yaşıyorlardı. Az sonra Atatürk, çiçeklerle örtülü kocaman bir tabutla geçecek; yüzlerini bir daha görmeyeceği, içlerine bir daha karışmayacağı, aralarında bir daha dolaşmayacağı milyonları ardında bırakarak, son yolculuğuna çıkacaktı.

Çevresini Generallerin sardığı tabut görünür görünmez, o ana kadar acıdan kıvranan insan yığınları, oldukları yerlerde yeniden dondular. Önce, caddeleri, bir duayı, bir yalvarışı, bir sitemi andıran Tanrısal bir mırıltı kapladı. Sonra, tek, kocaman bir hıçkırık, o puslu göğü kavrayan bir gürültüyle tabutun üstüne döküldü. Bir insan, beş insan, bin insan değil bir ulus ağlıyordu. Sarsıla sarsıla, hıçkıra hıçkıra...
Bumerang - Yazarkafe