Bu liste neden var?
Kitap okuma alışkanlığı olmayan bir insan, kitap okumaya karar verdiği zaman bir süre ne okuyacağını düşünür. Belki öneriyle belki de tamamen kendisi seçerek bir kitap okumaya başlar. Eğer seçtiği bu ilk kitap doğru kitap değilse, içinde yeni alevlenmiş olan o okuma isteği yanlış kitap seçimiyle yok olacaktır. Bunu önlemek için iyi başlangıç kitapları adlı bir video hazırlamış ve kendi önerilerimi listelemiştim. Bu videoların devamı da gelecek fakat aynı zamanda bu listeyi burada güncel ve sabit bir şekilde tutmak, bunun yanı sıra bu konuda önerisi olan diğer okurların önerilerini buraya dahil etmek istedim. Bu liste bu nedenle var.

İlk videoda yer alan ilk 8 önerim aşağıda. Sizlerde önerilerinizi, iyi başlangıç kitabı olacağını düşündüğünüz kitapları yorum olarak yazarak, listeleye ekletebilirsiniz.

Listeye Eklediklerim:
1) Son Ada - Zülfü Livaneli
2) Erken Kaybedenler - Emrah Serbes
3) Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz
4) Tatlı Rüyalar - Alper Canıgüz
5) Fareler ve İnsanlar - Steinback
6) Martı - Richard Bach
7) Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan
8) 10 Küçük Zenci - Agatha Christie
Sizden Gelen Öneriler:
1) Hayvan Çiftliği - George Orwell
2) Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger
3) Satranç - Stefan Zweig

5 comments

 1. Kitap çok hususi bir şey bence. Çocukken kitap okumayı sevmeyişimin sebebi bu sanırım. Etrafınızdaki kitaplar size uygun olmazsa okuyamazsınız/okumak istemezsiniz. Kişi kitabını kendisi seçmeli. Tavsiye yeterli olmuyor bana. Kitaptan yapılmış bir alıntı belki çok faydalı olabilir. Kitapla ilgili fikri en iyi yine kitabın kendisi veriyor.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Doğru... Bu da bizi yine aynı noktaya getiriyor, bize uygun, doğru kitaplarla karşılaşabilmek...

   İster yeni okumaya başlansın, ister hali hazırda iyi bir okur olunsun, iyi kitaplar okumak önemli.

   Delete
 2. Kitap okumayan birisiydim fakat son 2 yıldır düzenli olarak okuyorum, tavsiyeleriniz çok güzel ayrıca tavsiye ettiğiniz kitaplar hakkında yorumlarınızı'da bekliyorum. Sizlere önere bileceğim şuanda okuduğum George Orwell'in Hayvan Çiftliği (1945) adlı romanı.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fırsat buldukça okuduğum kitapları yorumlamaya çalışıyorum. Blog ve youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

   Hayvan Çiftliği çok güzeldir ve evet listeye eklenebilir bence de...

   Delete
 3. Bu liste benim için çok faydalı oldu gerçekten. Kitap alışverişi öncesi liste hazırlıyordum ve biraz boş bir liste gibi gelmişti. Çoğunu not aldım. Teşekkür ederim :)

  ReplyDelete

Bumerang - Yazarkafe