Reklam kokusunu aldınız mı? Bu yazıyı can sıkıntısının etkisi, yeni oluşumlara destek ve okurlara faydalı olabilmek adına yazıyorum. Öyle bir şeyler işte...

1) Vikitap : Sosyal Kütüphane
Kitap okumayı seven herkesin bir girip bakması gereken bir site buldum. Yeni keşfettim ki bu sitede çok eski sayılmaz. Yabancı ülkelerde de örnekleri olan (Goodreads gibi...) bu uygulamanın kitap severlerin beğeneceğini düşünüyorum. Belki bir çoğunuz biliyorsunuz fakat benim gibi keşfetmekte geç kalmışlar varsa diye yazıyorum.

Vikitap bir online kütüphanedir. Burada kendi sanal kütüphanenizi oluşturabilir; okuduklarınız, okumak istedikleriniz, favorileriniz, takas etmek istedikleriniz vs. şeklinde listeleyebilirsiniz. Kitaplar hakkında değerlendirme yapabilir, başka kullanıcıların yaptığı değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Yıllık kitap okuma hedefi belirlemek, listeler oluşturmak, kitap quizleri oluşturmak ya da oluşturulanlara katılmak gibi daha yapabileceğiniz bir çok şey var burada.

Aynı zamanda bir sosyal ağ olarak da görülebilir. Diğer kullanıcıları takip edebilir, takip edilebilirsiniz. Kitaplarınızı takas edebilirsiniz. Ve dahası da var...

Kitap okumayı seviyor ve kitaplarınızı düzenlemek istiyorsanız, bir göz atın derim ben.

Sizi şuradan Vikitap'a alalım...

2) Blog Yazarları Facebook Grubu
Sırada ki tanıtımımız; özellikle bloggerları ve bunun yanı sıra blog yazarı olmasa da blog okumayı seven insanları ilgilendiriyor.

Bloggerları tek bir  çatı altında toplamak, daha fazla bloggera ulaşmamızı ve bloggerların daha fazla okuyucu  tarafından okunmasını sağlamak adına Melodram'ın önderliğinde açılmış olan 'Blog Yazarları Facebook Grubu nu' takdim ediyorum.

Ayrıca bu gruba katılabilir ve yazılarınızı grup anasayfasında paylaşarak bir çok okuyucuya ulaşabilirsiniz.


3) Bloglar Listesi
Ve yine bir öncekine benzer bir proje. Tüm blogların listelendiği bir blog listesi oluşturuluyor. Bir çeşit blogger indeksi gibi bir şey...  Ona da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kadar reklam yeter.