Yine üç kitaptan oluşan bir serinin ilk kitabı; Açlık Oyunları...

Açık konuşmak gerekirse bu kitaba başlamak ümitsiz bir başlangıçtı...

Birinci tekil şahısla yazılan hikayeler bana hep itici geliyordu. Sanırım bu bende ki yıllanmış önyargının sonucuydu. O yüzden kitap seçerken buna dikkat eder çok okumak istediğim kitapları bu sebepten ötürü almaz, okuyamazdım. Ne kadar anormal bir durum olduğunun farkındayım ama söz konusu ben olunca; kime göre anormal sorusunu irdelemek gerekiyor... :)

Neyse...
Kitaba başladıktan sonra 'bu kez olcak, bu kez okuycam' gibi otozorlamalarla itekleye itekleye yüz sayfa kadar okudum. Ama içimden gelmiyordu. Yazdığım can sıkıntısı bültenlerinden birinde de bu kitaptan bahsetmiştim ve şöyle bir ifade kullanmıştım; "Hikaye aklıma survivor'ı getiriyor. Sanki arka sayfadan Acun çıkıp şimdi reklamlar falan diycek..."
Aynen öyle bir durum vardı. Kitaba odaklanamıyordum.

Sonra Dizüstü Edebiyat serisinin iki kitabını aldım. Normalde okuduğum bir kitabı yarıda bırakmayı sevmem, bırakmamaya çalışırım ama baktım durum vahim, daha fazla zorlamamaya karar verdim. Açlık oyunlarını yarıda bırakıp aldığım iki Dizüstü Edebiyat kitabını okumaya başladım. Bu kitaplarla ilgili yorumlarımı bir başka yazıda yapacağım için burada belirtmiyorum ancak olay şu ki; bu kitapların bende tek etkisi birinci tekil şahıslı anlatıma karşı tutumumun biraz yumuşaması oldu. Ve iki kitabı bitir bitirmez Açlık Oyunları'nı tekrar aldım elime. Sonuç bir solukta okudum bitti. Gerçekten güzel bir kitapmış meğer. :)

...
Arka kapaktan;
'Bu kitaba o kadar bağımlı kaldım ki, yemeğe çıktığımda bile kitabı yanımda taşıdım ve masanın altında okumaya devam ettim. Hikayesi beni birçok gece uykusuz bıraktı çünkü bitirdiğimde bile, yatakta bu kitabı düşünmeye devam ettim. Açlık Oyunları kesinlikle büyüleyici.'
—Stephenie Meyer

'Elimden bir türlü bırakamadım… Bağımlısı oldum.'
—Stephen King

Kazanmak ün ve talih, kaybetmek ise kesin ölüm anlamına gelir. Bu oyunun galibinin karnı doyacak, kaybeden ise ölümle tanışacak. Açlık oyunları başlasın!

...
Taşkın Tuna'nın kitaplarını okuyorum şu anda. Onlar biter bitmez serinin ikinci kitabı Ateşi Yakalamak'ı okuyacağım.

Fantastik kitaplar hoşunuza gidiyorsa kesinlikle tavsiyedir. 

Ayrıca Açlık Oyunlar'ı 2012'de beyazperde de! Bekliyoruz...
Bu yazıyı
birmilyonkalem.com ve yazarkafe.com
üzerinden okumak için tıklayın.